Την τέταρτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Β Εθνικής πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου το απόγευμα του Σαββάτου (5/11) στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου. Οι Αγρινιώτες επικράτησαν άνετα μπροστά στο κοινό τους επί του Φιλίππου Βέροιας με 78-65, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκαν την δυστοκία των αντιπάλων στην επίθεση και πήραν διαφορά δώδεκα πόντων (29-17) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι διαιτητές διέκοψαν το παιχνίδι και ζήτησαν να εκκενωθεί η κάτω κερκίδα, με αποτέλεσμα επί 5 περίπου λεπτά να μην παίζεται μπάσκετ στο κλειστό του ΔΑΚ. Αιτία στάθηκε η επιθετική αντίδραση ορισμένων φίλων του ΑΟΑ σε σφυρίγματα, βρίζοντας επί ώρα το διαιτητικό δίδυμο.

Αφού εκκενώθηκε η κάτω κερκίδα και ο κόσμος μεταφέρθηκε στην πάνω κερκίδα, οι διαιτητές σφύριξαν την επανέναρξη του αγώνα, με τους Αγρινιώτες να διατηρούν σε σταθερά επίπεδα τη διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου (46-33).

Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 22 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν υπερπροσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο να μειώσουν, για να ξαναμπούν στο παιχνίδι, χωρίς όμως επιτυχία. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 13 πόντους, για το τελικό 78-65.

Δεκάλεπτα: 29–17, 17–16, 20–13, 12–19.
Διαιτητές: Μπούσιας – Καρακάσης.
VIVECHROM ΑΟ Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Σαπλαούρας 2, Μπερερής 14, Τασόπουλος 19(2), Πουρνάρας, Τάσσος 1, Σταμούλης, Γκρέκας 5(1), Μήτσου 12(3), Γκόβας 13(3), Μακρής 12.
Φίλιππος Βέροιας (Δημήτρης Γκίμας): Πάρος 6, Τσούκας 12(2), Τσιμίδης, Βάλλιος 3, Παπαδόπουλος 12, Γεωργιάδης, Τσεσμετζίδης, Κοθράς 13(1), Σιόλογκας 6, Θεοδωρίδης 10, Σταυριανίδης 3.