Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Σπουδαία νίκη του ΑΟ Αγρινίου στις Σέρρες

Παρέμεινε στην δεύτερη θέση ο ΑΟ Αγρινίου

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε στις Σέρρες ο ΑΟ Αγρινίου κόντρα στους Ίκαρους, επικρατώντας με 80-67 και παραμένοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στο παιχνίδι που έγινε για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας, ο ΑΟΑ εμφανίστηκε πιο ψύχραιμος σε κρίσιμα χρονικά σημεία του αγώνα και πήρε μία σχετικά άνετη νίκη στην προσπάθεια ανόδου που κάνει.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στο φινάλε οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 28-27. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Διαμαντάκου πήρε προβάδισμα και πήγε στο ημίχρονο με διαφορά 6 πόντων. Η διαφορά διατηρήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και στην τελική αντεπίθεση των γηπεδούχων οι παίκτες του ΑΟΑ είχαν “απάντηση” φτάνοντας στη νίκη με το τελικό +13.

Δεκάλεπτα: 28 – 27, 10 – 17, 14 – 14, 15 – 22.
Διαιτητές: Φουτζήλας – Τζιοπάνος.
Ίκαροι Σερρών (Κώστας Σίσκος): Κάτος, Σιδερίδης 9(3), Γεωργιανός 12(3), Δαλαγκόζης 3(1), Παπαδόπουλος 8, Καραμπέκης 9(1), Θολιώτης 6, Φώτογλου 9(1), Κακιούζης 11.
ΑΟ Αγρινίου (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 14, Μπερερής 7, Μιχάλογλου 22(3), Καπινιάρης 11(1), Χρήστου, Τσάτας 2, Σταμούλης, Γκρέκας 8, Μήτσου 13(2), Ψαράς 3(1), Σταμίρης.

*Επόμενος αγώνας με τον Φίλιππο Βέροιας, την Κυριακή 14 Απριλίου, στις 5 το απόγευμα, στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου.