Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ήττα στην παράταση για τον ΑΟ Αγρινίου

Με 80-76 πέρασε από το Αγρίνιο ο Αμύντας

Την δεύτερη σερί ήττα γνώρισε ο ΑΟ Αγρινίου, αυτή τη φορά στην έδρα του. Οι Αγρινιώτες, στο πλαίσιο της 7ης Αγωνιστικής της Α2 ηττήθηκαν στην παράταση από τον Αμύντα με 76-80.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου το Σάββατο 16 Νοεμβρίου, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρή διαφορά και προηγήθηκαν με 5 πόντους στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Διαμαντάκου πλησίασε στο σκορ και μείωσε στον πόντο στο 30ο λεπτό. Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό ο ΑΟΑ έκανε σερί 8-0 και ισοφάρισε σε 71-71, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με το τελικό 76 – 80.

Δεκάλεπτα: 15-14, 8-14, 25-21, 23-22, 5-9.
Διαιτητές: Παφίλης – Κωνσταντινίδου – Ελευθεριάδης Π.

ΑΟ Αγρινίου (Γιάννης Διαμαντάκος): Καμάρας 8(1), Μπερερής 7(1), Μιχάλογλου 26(3), Χατζηνικόλας 2, Φραντσέσκι 18(1), Χρήστου, Παπαχρήστος, Γκρέκας 13(1), Σταματογιάννης 2, Ψαράς, Κασσιούμης.
ΑΟ Αμύντας (Αλέξανδρος Ζαβός): Ζούπας 9, Κάπρης 1, Σιούντρης 3(1), Κερασοβίτης, Κουκουνιάς 11(1), Κομποδιέτας 15(2), Γκαβανόπουλος 1, Χάλαρης 25(2), Φακοπουλίδης 12(1), Κωνσταντακόπουλος, Μέλιος 3.