Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ξανά παλικάρι ο ΑΟ Αγρινίου – Νέα νίκη στην έδρα του!

Απόρθητο φρούριο έχει μετατρέψει το κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου ο ΑΟΑ, αφού επικράτησε για 4ο σερί εντός έδρας παιχνίδι του αντιπάλου του. Αυτή τη φορά οι Αγρινιώτες κέρδισαν την Ανατόλια με 80-76, το απόγευμα της Κυριακής (15/11) στο κατάμεστο κλειστό Αγρινίου, παρότι για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα βρίσκονταν πίσω στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, ενώ ο ΑΟ Αγρινίου έδειχνε ανήμπορος να “βγάλει” άμυνες. Μοιραία η διαφορά έφτασε στους πέντες πόντους με τη λήξη του δεκαλέπτου (19-24). Το καλό για τους γηπεδούχους είναι ότι στα πρώτα δέκα λεπτά μπορούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση. Κάτι αντίστοιχο συνέβη και στο δεύτερο δεκάλεπτο, διατηρώντας ουσιαστικά τη διαφορά στους 5 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (38-43). Η μεγαλύτερη διαφορά άλλωστε που κατάφεραν να χτίσουν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μόλις 8 πόντοι.

Στην επανάληψη ο ΑΟΑ έπαιξε πιεστικά στην άμυνα και έκλεψε αρκετές μπάλες, φτάνοντας στην ισοφάριση (58-58) λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο ωστόσο έληξε με 58-60. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μυριούνη βγήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και τα έδωσαν όλα, όπως άλλωστε κάνουν σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια τους. Η ώθηση και του κόσμου ήταν αρκετά βοηθητική, ώστε με δύο τρίποντα του Ναούμη, ο ΑΟ έφτασε στην ολική ανατροπή, διατήρησε το προβάδισμά του και εν τέλει πήρε μία ακόμη νίκη στην έδρα του με 80-76.

Εξαιρετικός για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν ο νεαρός Αγρινιώτης Σωκράτης Ναούμης, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους (3 τρίποντα), ενώ και ο Γεωργούλας (14π.) βοήθησε ιδιαίτερα στην ανατροπή του σκορ. Από τους φιλοξενούμενους, ο Γκάτζιας (21π.) ήταν η βασική απειλή για την άμυνα του ΑΟΑ.

Δεκάλεπτα: 19-24, 38-43, 58-60, 80-76.
ΑΟΑ (Μυριούνης): Μπερερής 10, Τσιρώνης 4, Παραπούρας 9(1), Μπαρούχας 5(1), Ναούμης 20(3), Σκαρλάτος, Κλασίδης, Μήτσου 8(2), Γεωργούλας 14(3), Αναστασάκης 10, Κυριλής, Πουρνάρας.
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Γκάτζιας 21(3), Δοξάκης 2, Σιώπης 8, Γαλανίδης 10(2), Τριανταφυλλίδης 11(1), Θεοδωρίδης, Καραμανώλης 4, Βρέττας, Σιώμος 8, Βεργίνης 12.

[divider]

Παράλληλα, ακόμη μία νίκη πέτυχε και ο Αίολος Αστακού, ο οποίος οδηγεί την κούρσα της Β Εθνικής. Οι Αιτωλοακαρνάνες επικράτησαν άνετα με 85-57 του Πολύγυρου και διατήρησαν το απόλυτο στους αγώνες τους.

Δεκάλεπτα: 22-12, 48-27, 64-40, 85-57
Διαιτητές: Σοφιανόπουλος-Νάστος
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 7 (1), Καλισώρας, Μακρής 4, Παππάς 6, Θανόπουλος 14 (1), Κακλαμάνος 17 (4), Κιτσούλης 13 (1), Καλαντζής, Χαρισμίδης 13, Ψωμάς-Λυμπάρης 4, Καραγιώργος 3 (1), Κατσαρές 4.
Πολύγυρος (Πεγιάς–Παπαδόπουλος): Πιπιλιάρης 12, Μυλωνάς, Τσιούντος 13, Τσιμπής 7 (1), Λαζαρίδης, Ζεϊμπέκης, Βούλγαρης 4, Χρηστίδης, Νουκάρης 10 (2), Κοτζαγιάννης 11, Χαριστός Κ., Χαριστός Σ.