Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Σπουδαία νίκη για τον ΑΟ Αγρινίου στις Σέρρες

Την τρίτη σερί νίκη του πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου κόντρα στους πρωτοπόρους Ίκαρους Σερρών

Σπουδαία νίκη στην έδρα των Ικάρων Σερρών πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου, που έφτασε τις 8 νίκες στο πρωτάθλημα. Οι Αγρινιώτες επέδειξαν ιδιαίτερη θέληση για τη νίκη και επιβλήθηκαν μέσα στις Σέρρες επί των Ικάρων με 60-50, παίζοντας υποδειγματική άμυνα.

Οι παίκτες του Διαμαντάκου μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 25-14. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όμως ο ΑΟΑ κράτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 6 πόντους στο ημίχρονο (28-34).

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 36-36 στο 25ο λεπτό, όμως οι παίκτες του Διαμαντάκου βρήκαν την απαιτούμενη ψυχραιμία να επιστρέψουν και να προηγηθούν με τρεις πόντους με τη συμπλήρωση 30 λεπτών. Στην τελευταία περίοδο κι ενώ οι γηπεδούχοι ήθελαν να ολοκληρώσουν την ολική ανατροπή, ο ΑΟ Αγρινίου είχε… άλλα σχέδια! Με υποδειγματική άμυνα κι επιμέρους σκορ 7-14, έφτασε στην σπουδαία νίκη με σκορ 60-50.

Δεκάλεπτα: 14-25, 14-9, 15-12, 7-14.
Διαιτητές: Ντούρας – Ελευθεριάδης.
Α.Ο.Κ. Ίκαροι Σερρών (Στέργιος Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 2, Σιδερίδης, Γεωργιανός 4, Κεμανετζής, Τοπάλης, Φώτογλου 6(2), Γκάτζιας 17(3), Θολιώτης, Κακιούζης 21.
ΑΟ Αγρινίου (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 13(1), Μπερερής 8, Κυριλής Θ., Μουρατίδης 12(2), Γκρέκας 10(2), Κυριλής Δ., Τάσσος 3(1), Κασαμπαλής 10, Μήτσου 4, Σταύρου, Ρέντζιος, Τάγκας.

Διαμαντάκος: “Πολύ σημαντική νίκη”

Οι δηλώσεις του προπονητή του ΑΟ Αγρινίου Γιάννη Διαμαντάκου μετά τον αγώνα με τους Ίκαρους Σερρών:

“Είναι μια αρκετά σημαντική νίκη. Είχαμε πει ότι ήταν το πιο δύσκολο παιχνίδι μέχρι στιγμής. Λειτουργήσαμε σχεδόν άριστα αμυντικά και νομίζω αυτό ήταν το κλειδί της επιτυχίας. Δε δώσαμε δεύτερες επιθέσεις, ελέγξαμε τα αμυντικά ριμπάουντ και επιπλέον είχαμε πολύ καλό αμυντικό transition που δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να βρει εύκολα καλάθια.

Βέβαια στην επίθεση δεν ήμασταν το ίδιο παραγωγικοί, όπως ήμασταν σε άλλα παιχνίδια, χωρίς βέβαια αυτό να μειώνει την αξία της νίκης. Αυτό που πρέπει όλοι να καταλάβουμε όμως, είναι ότι η συγκεκριμένη νίκη δε θα έχει καμία αξία αν δεν υπάρξει η ανάλογη συνέχεια. Μπροστά μας πλέον έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με έναν αρκετά επικίνδυνο αντίπαλο και πρέπει να δουλέψουμε ακόμα πιο εντατικά την εβδομάδα που έρχεται, να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε και το Σάββατο με τη βοήθεια του κόσμου μας να προσπαθήσουμε να πάρουμε άλλη μια νίκη”.