Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Σημαντική νίκη για τον ΑΟ Αγρινίου κόντρα στον Ερμή Λαγκαδά

Καλή εμφάνιση και νίκη από τον ΑΟ Αγρινίου

Πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση, ο ΑΟ Αγρινίου κέρδισε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου τον Ερμή Λαγκαδά με 76-67. Οι Αγρινιώτες πέτυχαν την 7η νίκη τους στο πρωτάθλημα και ανέβηκαν στους 22 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν μικρό προβάδισμα με τη λήξη του (21-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Διαμαντάκου ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν τη διαφορά ακόμη και σε διψήφιο αριθμό, ωστόσο το ημίχρονο έκλεισε στο +8 για τον ΑΟ Αγρινίου.

Στην επανάληψη, στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΑΟΑ έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα και έφτασε τη διαφορά στο +18, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 12 με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών (64-52). Ο Ερμής προσπάθησε στο τέταρτο δεκάλεπτο να κάνει αντεπίθεση, αλλά οι παίκτες του Διαμαντάκου επέδειξαν ψυχραιμία και με σωστές επιλογές επικράτησαν τελικά με 76-67.

Δεκάλεπτα: 21-20, 25-18, 18-14, 12-15.
Διαιτητές: Καμήτσος – Μακρόπουλος.
ΑΟ Αγρινίου (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 10, Μπερερής 10(1), Κυριλής Θ., Μουρατίδης 3, Κυριλής Δ., Ρέντζιος, Τάσσος 17, Γκρέκας 9(1), Μήτσου 24(5), Σταύρου 2, Κασαμπαλής 1, Τάγκας.
Ερμής Λαγκαδά (Δημήτρης Τσούρμας): Καϊκλής, Αμπατζάς 20(2), Μήνου 2, Ελευθεριάδης 2, Τοπουζίδης 8(1), Μάρουσιτς 3(1), Παρίτσης 8, Πιλκούδης 2, Δημητρακάς, Γκαμούρας 18, Χριστοδούλου, Κοτσάνος 4.