Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Πολύ σημαντική νίκη για την Προοδευτική στο ντέρμπι με την Ακαδ. Πάτρας

«Με το δεξί» ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2016 η Προοδευτική Αγρινίου, αφού στο ντέρμπι του 3ου Ομίλου της Β’ Εθνικής κέρδισε την πρωτοπόρο Ακαδημία Πάτρας με 32-28 και σκαρφάλωσε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας, που διεξήχθη τη Κυριακή (17/1) το απόγευμα, στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, ήταν για γερά νεύρα, αφού τα είχε όλα. Εναλλαγές στο σκορ, δυνατές άμυνες, 2 κόκκινες κάρτες αλλά και έναν σοβαρό τραυματισμό.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Πάτρας ήταν αρκετά καλή και έβρισκε λύσεις στην επίθεση. Βρισκόταν, δε, πολύ κοντά στο σκορ μέχρι και το 25ο λεπτό, με κύριους εκφραστές τους Παπαγιαννόπουλο, Γεωργίου και Μάρκοβιτς, αλλά και τον τερματοφύλακα Καραβανίδη που με τις επεμβάσεις του σταμάτησε πολλές φορές τους παίκτες της Προοδευτικής.

Όμως, στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα και με τον τερματοφύλακα Ράϊκο Σ. να κατεβάζει… ρολά κατάφεραν να πάρουν διαφορά 3 τερμάτων και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 14-11.

Στην επανάληψη, οι Αγρινιώτες μπήκαν πολύ δυνατά έχοντας ένα πολύ καλό δεκάλεπτο και προηγήθηκαν ακόμη και με 7 τέρματα, όμως η έμπειρη ομάδα της Πάτρας κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς. Στο 47′ αποβλήθηκε ο play maker της Προοδευτικής, Ράϊκος Κώστας, αφού μετά από φάουλ που δεν καταλογίστηκε στον Γουργολίτσα ο Ράϊκος σταμάτησε τον Παπαγιαννόπουλο με φάουλ που ξεγέλασε τους διαιτητές και τον χρέωσαν με κόκκινη κάρτα.

Πάνω που οι γηπεδούχοι έβρισκαν ρυθμό, οι πολλές δίλεπτες αποβολές ανάγκαζαν την ομάδα να αγωνίζεται με αριθμητικό μειονέκτημα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Τα πέντε τελευταία λεπτά, με το σκορ να είναι 27-26, έδειχναν ότι το ματς θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Όμως οι εκπληκτικές επεμβάσεις του Ράϊκου και η ψυχραιμία στην επίθεση έδωσαν το προβάδισμα με το τελικό 32-28 να έρχεται εύκολα.

Οι 200 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στο ΔΑΚ απόλαυσαν έναν πολύ ωραίο αγώνα που όμως επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του αθλητή Μπακαφούκα Δημήτρη στο γόνατο, ο οποίος δέχτηκε τις ευχές για γρήγορη ανάρρωση από τη διοίκηση και τους παίκτες της Προοδευτικής.

Προοδευτική Αγρινίου (Συράκος Παναγιώτης): Μπαζούλας Β.(Τ/Φ), Ράϊκος Σπ.(Τ/Φ), Γουργολίτσας Γ.(1), Βασιλείου Γ., Γεωργομήτρος Απ.(3), Φωτόπουλος Λ.(1), Σωτηρόπουλος Φ., Κωνσταντόπουλος Γ.(6), Λιόκαυτος Κ.(5), Παπαδάκης Δ.(1), Νιαβής Αγ., Γιαννιώτης Δ.(8), Παπανίκος Δ.(4), Ράϊκος Κ.(3), Χαϊμάνης Κ.
Ακαδημία Πάτρας (Παπαγιαννόπουλος Γιάννης): Παναγιωταρόπουλος, Παπανικολάου, Καρύδης, Μπακαφούκας, Παναγιωταρόπουλος(3), Σινούρης(4), Παπαγιαννόπουλος(5), Γεωργίου(8), Τσάμης, Μακρυδάκης(2), Μάρκοβιτς(6), Καραβανίδης(Τ/Φ), Καραγιάννης, Παπαλέξης, Αγραπίδης.

• Επόμενος αγώνας της Προοδευτικής είναι στο Ναύπλιο τη Κυριακή, 24/1/2016,  ώρα 17:00.