Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Νίκη του ΑΟ Αγρινίου επί της Γέφυρας

Εύκολη νίκη για τους Αγρινιώτες με 78-61

Νίκη με σκορ 78-61 πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου επί του Κ.Σ. Γέφυρας το Σάββατο (5/5) στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, στο πλαίσιο της 28ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας.

Αυτή ήταν η 15η νίκη για τους Αγρινιώτες που έφτασαν τους 41 βαθμούς και ανέβηκαν στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Διαμαντάκου πήραν από το ξεκίνημα διαφορά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με 10 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως ο ΑΟΑ διατήρησε το προβάδισμα στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο και στο τέταρτο άνοιξε τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό +17.

Την επόμενη Κυριακή (13 Μαΐου στις 5 το απόγευμα), στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της χρονιάς, ο ΑΟ Αγρινίου υποδέχεται στο κλειστό του ΔΑΚ το Ανατόλια.

Δεκάλεπτα: 28 – 18, 18 – 20, 10 – 12, 22 – 11.
Διαιτητές: Μακρόπουλος – Γεράνιος.
Α.Ο. Αγρινίου (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 6, Κυριλής Θ. 11(1), Μουρατίδης 10(1), Γκρέκας 4(1), Κυριλής Δ. 7(1), Τάσσος 7, Κασαμπαλής 20, Μήτσου 10(2), Ρέντζιος, Τάγκας 3(1).
Κ.Σ. Γέφυρας (Δημήτρης Ροδάς): Νικολαΐδης 12, Καζαμίας, Κολοκοτρώνης 17(5), Γαρέζος 16(4), Παπαδόπουλος 3, Σιώπης 11(2), Σαραντίδης, Ταουσάνης 2, Μπίσκας, Ευσταθιάδης, Αζίζης.