Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Νίκη επί του Ερμή Λαγκαδά για τον ΑΟ Αγρινίου

Την 18η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου, που επιβλήθηκε στην έδρα του επί του Ερμή Λαγκαδά με 77 – 74. Ο ΑΟΑ με τη νίκη αυτή διατηρήθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 47 βαθμούς.

Οι παίκτες του Μυριούνη μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά, όμως ο Ερμής μείωσε στους 5 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η μικρή διαφορά παρέμεινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 41 – 37. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟΑ προηγήθηκε με 6 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά αντέδρασαν και πήραν προβάδισμα 1 πόντου στο 30ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά η διαφορά έφτασε τους 5 πόντους και με ψυχραιμία στις βολές οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο.

Στην τελευταία αγωνιστική την επόμενη Κυριακή (21/5), ο ΑΟΑ αγωνίζεται εκτός έδρας με το Ανατόλια και με νίκη “σφραγίζει” την τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Αξιοσημείωτο ότι από το παιχνίδι με τον Ερμή, τα έσοδα δόθηκαν στην ΕΛΕΠΑΠ Αγρινίου.

Δεκάλεπτα: 25 – 20, 41 – 37, 53 – 54, 77 – 74.
Διαιτητές: Δημόπουλος – Καρακάσης.
Α.Ο. Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 9(1), Μπερερής 20(1), Σαπλαούρας, Σταμούλης, Πουρνάρας, Μπαρούχας 10, Τάσσος 13, Γκρέκας 5(1), Μήτσου 14(1), Μολώνης, Μακρής 6, Δασκαλάκης.
Ερμής Λαγκαδά (Παναγιώτης Αμοιρίδης): Καϊκλής, Σπουργίτης, Μήνου 5(1), Ακεψιμαΐδης 30(7), Μάρουσιτς 9(1), Αβοκάτος, Πιλκούδης 8, Μέλλιος, Γκαμούρας 14, Καντάρκος 8.