Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΜΙΝΙ 2002: Κέρδισε και τον Παναιτωλικό η ΑΛΦΑ (ΦΩΤΟ)

Την τέταρτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΒΔΕ πέτυχε το τμήμα ΜΙΝΙ 2002 της ΑΛΦΑ 93, που επικράτησε εντός έδρας του αντίστοιχου τμήματος του Παναιτωλικού με 53-37. Το παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, την περασμένη Κυριακή (21/2), στο πλαίσιο της 4ης Αγωνιστικής.

Οι νεαροί παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη συνέχισαν την εξαιρετική τους παρουσία στο πρωτάθλημα και επικράτησαν του Παναιτωλικού, που επίσης ήταν αήττητος μέχρι την Κυριακή, ενώ με τη νίκη της αυτή η ΑΛΦΑ εδραιώθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του Ομίλου.

Η ΑΛΦΑ μπήκε πιο καλά στο παρκέ και έφτασε στο +6 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (15-9). Στη δεύτερη περίοδο, όμως, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και μείωσαν τη διαφορά στον πόντο με τη λήξη του ημιχρόνου (23-22).

Στην επανάληψη, η ΑΛΦΑ βρήκε ξανά τον ρυθμό της και με μεγάλο σερί “κλείδωσε” από νωρίς τη νίκη της σε ακόμη ένα παιχνίδι. Με επιμέρους σκορ 26-9 στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη έφτασαν τη διαφορά στους 18 πόντους (49-31). Επί του πρακτέου, από εκεί και πέρα, ήταν πολύ δύσκολο για τους φιλοξενούμενους να φτάσουν στην ανατροπή, ενώ με εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να σκοράρουν μόνον 6 πόντους, φτάνοντας εν τέλει σε ακόμη μία σημαντική νίκη (53-37).

Μετά το τέλος του αγώνα ο Ντίνος Καραπιπέρης εξέφρασε μερικά παράπονα στους νεαρούς παίκτες του, ενώ τόνισε χαρακτηριστικά ότι “η ομάδα μπορεί ακόμη καλύτερα” δείχνοντας έτσι την πίστη του για καλύτερη παρουσία στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΜΙΝΙ 2002: ΑΛΦΑ 93-Παναιτωλικός 53-37.
Δεκάλεπτα: 15-9, 8-13, 26-9, 4-6.
ΑΛΦΑ 93 (Καραπιπέρης): Βαζούκης 9, Λυμπέρης 8, Νεστ. Παπαχρήστος 2, Τασιολάμπρος 7, Χρήστος 8, Νώντ. Παπαχρήστος 12, Καλαμπόκας 2, Λάμπρης 5, Κύρκος, Τσιλιμπώκος, Σαράκης, Σιαδήμας.

*Ο επόμενος αγώνας για την ΑΛΦΑ 93 διεξάγεται στο ΔΑΚ Αγρινίου, το Σάββατο (27/2) στις 10:00, με αντίπαλο τον Πήγασο.