Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΜΙΝΙ 2002: 6×6 και συνεχίζουν ακάθεκτα τα πιτσιρίκια της ΑΛΦΑ 93

Ακόμη μία νίκη, η 6η συνεχόμενη, για το τμήμα ΜΙΝΙ 2002 της ΑΛΦΑ 93 επί του ΑΟ Αγρινίου με 66-31, στην έναρξη του β΄ γύρου του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΒΔΕ στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου το περασμένο Σάββατο (5/3).

Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη μπήκαν για ακόμη μία φορά πολύ δυνατά στον αγώνα και με εξαιρετική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο (19-5) απέδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση. Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε την ίδια εικόνα. Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και με επιμέρους σκορ 6-11 έδωσαν δικαίωμα στον ΑΟ Αγρινίου να μειώσει τη διαφορά (25-16) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, τα πιτσιρίκια της ΑΛΦΑ τήρησαν επαρκώς τις οδηγίες του προπονητή τους και “κλείδωσαν” πολύ γρήγορα τη νίκη, φτάνοντας τη διαφορά σε “νταμπλ σκορ” (46-23) με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών. Η τέταρτη περίοδος είχε επίσης πολύ καλό ρυθμό με τον Ντίνο Καραπιπέρη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και τη διαφορά να ανοίγει στους 35 πόντους για το τελικό 66-31.

Εξαιρετικός για την ΑΛΦΑ ο Λυμπέρης (18π.) που έκανε τη διαφορά, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Σιαδήμας (10π.).

ΜΙΝΙ 2002: ΑΛΦΑ 93 – ΑΟ Αγρινίου 66-31.
Δεκάλεπτα: 19-5, 6-11, 21-7, 20-8.
ΑΛΦΑ 93 (Ντίνος Καραπιπέρης): Λάμπρης 8, Παπαχρήστος Δ.Ν. 5, Σιαδήμας 10, Τασιολάμπρος 3, Κύρκος 2, Μπανάκας 2, Λυμπέρης 18(2), Καλαμπόκας 6, Τσιλιμπώκος, Παπαχρήστος Δ. 7(1), Βαζούκης 5.

*Επόμενος αγώνας για την ΑΛΦΑ 93 είναι στις 19 Μαρτίου (στις 14:00) με τον ΓΟ Αμφιλοχίας, στο κλειστό του ΔΑΚ Αμφιλοχίας.