Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Με το δεξί η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του Παναιτωλικού στην Α2

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του Παναιτωλικού, που επιβλήθηκε το Σάββατο (14/11) στο γήπεδο της Ηλιούπολης της τοπικής ομάδας με σκορ 25-19.

Τα κορίτσια του Παναιτωλικού έδειξαν από την αρχή του αγώνα ότι θα είναι το “αφεντικό της αναμέτρησης” και κάνοντας σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο με 11-6. Στην επανάληψη η εικόνα ήταν η ίδια και μοιραία ο Παναιτωλικός αύξησε τη διαφορά. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ρυθμός έπεσε, αλλά το μόνο που κατάφερε η γηπεδούχος ομάδα ήταν απλά να μαζέψει τη διαφορά στα 6 τέρματα.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα ήταν η Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου, ενώ σκόραραν ακόμα η Εβελίνα Παύλου, η Χριστίνα Δήμου, η Μαρία Κορομηλά, η Μαρίτα Καγκελάρη, η Ελευθερια Κραμποκούκη, η Δώρα Ευμορφίδου, η Κωνσταντίνα Λουμπαρδιά και η Αναστασία Παπαδοπούλου. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Παναιτωλικού η 16χρονη Ζωή Παπαδοπούλου, η οποία έδειξε πολύ καλά στοιχεία στη θέση του τερματοφύλακα.

Την αποστολή δεν ακολούθησαν λόγω υποχρεώσεων οι Αποστολοπούλου, Κοκώνη, Σκοτίδα και Κολοβού.

Ημίχρονα: 6-11, 19-25
Παναιτωλικός ΓΦΣ (Γιώργος Ραμμόπουλος): Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου, Εβελίνα Παύλου, Χριστίνα Δήμου, Μαρία Κορομηλά, Μαρίτα Καγκελάρη, Ελευθερια Κραμποκούκη, Δώρα Ευμορφίδου, Κωνσταντίνα Λουμπαρδιά, Αναστασία Παπαδοπούλου, Αγγέλα Μάνθου, Βιβή Μαντέλλου, Κωνσταντίνα Σωτηρίου, Αλέκα Θεοδώρου, Αντιγόνη Σιάσου.

• Επόμενος αγώνας για τα κορίτσια του Παναιτωλικού, την Κυριακή 22/11 στο ΔΑΚ Αγρινίου με τον Άρη Νίκαιας.