Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ήττα στην παράταση για τον ΑΟ Αγρινίου

Ακόμη μία ήττα γνώρισε εκτός έδρας ο ΑΟ Αγρινίου, αυτή τη φορά στην παράταση από το Στρατώνι με 89-82 στο κλειστό της Αρναίας Χαλκιδικής. Οι Αγρινιώτες μπήκαν καλά στον αγώνα και το πάλεψαν αρκετά, αλλά γνώρισαν την ήττα στην πρώτη αγωνιστική του 2ου γύρου της Β εθνικής.

Οι παίκτες του Μυριούνη μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους φτάνοντας ακόμη στο +11 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και, εκμεταλλευόμενοι τα κενά στην άμυνα των Αγρινιωτών, μείωσαν τη διαφορά στον ένα πόντο με τη λήξη του ημιχρόνου (43-44).

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ. Η μικρή διαφορά και οι συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ έδιναν δικαίωμα στους παίκτες του ΑΟΑ να πιστεύουν στη νίκη, ωστόσο τόσο η τρίτη όσο και η τέταρτη περίοδος έληξαν ισόπαλες (61-61 και 79-79 αντίστοιχα). Ο ΑΟΑ μάλιστα λίγο έλειψε να χάσει το παιχνίδι αφού βρισκόταν πίσω στο σκορ έχοντας επίθεση με τον Μήτσου, που ισοφάρισε 5” πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν στην τελευταία επίθεση και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 5λεπτο που ακολούθησε, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας τη νίκη με 89-82.

Εξαιρετικός για τους γηπεδούχους ο Δασκαλόπουλος (23π.), ενώ από τον ΑΟΑ ο Ναούμης (17π.) και ο Γεωργούλας (16π.) ήταν καταλύτες της επιθετικής γραμμής των φιλοξενούμενων.

Δεκάλεπτα: 17-28, 43-44, 61-61, 79-79 (κ.α.), 89-82.
ΣΑ Στρατωνίου (Νικολαΐδης): Κολοκοτρώνης, Αμπατζάς 14 (2), Δήμου 18 (4), Τζουβάρας 1, Γεωργάκης 16 (1), Αρνίδης, Φλιάτης Ι. 7 (1), Φλιάτης Γ. 7, Χαντζίδης 3, Δασκαλόπουλος 23.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Κυριλής 6, Μπερερής 12, Παραπούρας 8 (1), Ναούμης 17 (1), Μπαρούχας 1, Σκαρλάτος, Μήτσου 10 (3), Γεωργούλας 16 (2), Αναστασάκης 12, Πουρνάρας.