Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ήττα για τους εφήβους του Παναιτωλικού στην Άρτα

Την ήττα με 48-42 γνώρισε η ομάδα Εφήβων του Παναιτωλικού από τη Δόξα Λευκάδος στον ημιτελικό των εφήβων, την Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2015. Μέσα στο κλειστό της Άρτας έγινε ένας συγκλονιστικός αγώνας, γεμάτος ένταση, πάθος και μάχες σώμα με σώμα.

Ο Παναιτωλικός από την αρχή έδειξε ότι θα είναι πολύ δύσκολος αντίπαλος. Με πολύ καλούς σε άμυνα και επίθεση τους Παπαπάνο, Πιστιόλη, Σταθόπουλο Βασ., Παπαθανασόπουλο, Μακρή, Μαυροφρύδη, κλείνει το ημίχρονο ισόπαλος 22-22.

Με την αρχή του 3ου δεκαλέπτου ο Παναιτωλικός με όπλο την άμυνα προηγήθηκε με 4 πόντους. Η Λευκάδα όμως αντεπιτέθηκε και, με πρωταγωνιστή τον νεαρό Ιωακειμίδη, ξεφεύγει στο σκορ με 7 πόντους, 39-32 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου.

Ο Παναιτωλικός στη συνέχεια έσφιξε την περιφερειακή του άμυνα, έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι του, πήρε όλα τα ριμπάουντ και με λύσεις στην επίθεση γύρσε τον αγώνα και 2 λεπτά πριν το τέλος, προηγείται με 39-40.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους οι αθλητές του Παναιτωλικού, πηγαίνουν προς τη νίκη αλλά με κάποια μικρολάθη των διαιτητών, οι παίκτες του Τίτορμου φορτώθηκαν με λάθη και η Λευκάδα με 9 συνεχόμενα φάουλ κέρδισε τον αγώνα με 48-42.

Δεκάλεπτα: 10-14, 12-8, 12-9, 14-11.
Παναιτωλικός ΓΦΣ (Θανάσης Παπαθανασόπουλος, Σπύρος Μαυρομάτης): Παπαθανασόπουλος Δ., Πάγια Ι., Μαυροφρύδης Γ., Παπαθανασόπουλος Ι., Μακρής Μ., Καρέτσος Φ., Πιστιόλης Χ., Σταθόπουλος Π., Σταθόπουλος Β., Παπαπάνος Κ., Σαράμπαλης Γ.