Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Εύκολη νίκη για την ΑΛΦΑ 93 με τον Πύρρο Αρταίων (78-37)

Εύκολη νίκη σημείωσε η ΑΛΦΑ 93 το περασμένο Σάββατο (20/2) στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, όπου επικράτησε με 78-37 του Πύρρου Αρταίων, στο πλαίσιο της 15ης Αγωνιστικής της Α ΕΣΚΑΒΔΕ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο πήραν μεγάλη διαφορά ασφαλείας (28-5), εκμεταλλευόμενοι την διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά στους 20 πόντους (44-24).

Στην επανάληψη, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη έκαναν συντήρηση δυνάμεων, την ίδια ώρα που αγωνίζονταν αρκετοί νεαροί από τις ακαδημίες της ΑΛΦΑ. Με επιμέρους σκορ 16-7 και 18-6 σε τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο αντίστοιχα, η ΑΛΦΑ έφτασε σε μία εύκολη νίκη στην έδρα της και εδραιώθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας του 1ου Ομίλου της Α ΕΣΚΑΒΔΕ.

Ο Κουδούνας ήταν πρώτος σκόρερ για τους Αγρινιώτες με 16π., ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν οι νεαροί Βατίστας (13π.) και Θεοφάνης (9π.).

Δεκάλεπτα: 28-5, 16-19, 16-7, 18-6.
ΑΛΦΑ (Καραπιπέρης): Καραπιπέρης 3, Κυριαζής 14(3), Καρράς, Τσέλιος, Θεοδωρακάκος, Σταυρόπουλος 14(3), Ηλιού 2, Κορώζης, Βατίστας 13, Θεοφάνης 9(2), Παρθένης 10, Κουδούνας 16.
Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Κωσταπαππάς 2, Γεωργογιάννης 4, Οικονομίδης 3, Αποστολάκης 9(1), Αναγνώστου 2, Ευθυμίου 9(1), Σκαμαντζούρας 2, Δημητρίου 6.

* Την επόμενη αγωνιστική, η ΑΛΦΑ 93 αγωνίζεται εκτός έδρας με τον ΠΑΣ Ναυπάκτου στο ΔΑΚ. Ο αγώνας θα γίνει την Κυριακή 28 Φεβρουαρίου, στις 17:00.