Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΟ Αγρινίου: Παλικαρίσια νίκη στο κατάμεστο κλειστό του ΔΑΚ

Την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς πέτυχε στην έδρα του ο ΑΟ Αγρινίου, που… υπέταξε και την Καστοριά, μετά από ένα παιχνίδι-θρίλερ. Οι Αγρινιώτες επικράτησαν με 56-55 στο κατάμεστο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στον αγώνα και παρότι ο Γεωργούλας τραυματίστηκε και αποχώρησε, δεν έχασαν τον ρυθμό τους και έλεγχαν το παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημά του. Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στην άμυνα, ο ΑΟΑ με επί μέρους σκορ 12-7 στο πρώτο δεκάλεπτο και 18-10 στο δεύτερο, έφτασε σε μία διαφορά 13 πόντων στο ημίχρονο. Η ατυχία των γηπεδούχων ωστόσο ήταν πολύ μεγάλη, αφού μετά τον Γεωργούλα, τραυματίστηκαν επίσης ο Μπαρούχας, ο Μήτσου και ο Τσιρώνης.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν για τον ΑΟΑ όταν οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση και μείωσαν τη διαφορά στους 9 πόντους με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τέταρτη περίοδο, ο ΑΟΑ αγχώθηκε ιδιαίτερα και δεν κατάφερε να διαχειριστεί το σκορ, με την Καστοριά να φέρνει το ματς στον πόντο στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι παίκτες του Μυριούνη δεν κατάφεραν στην τελευταία τους επίθεση να ολοκληρώσουν με καλάθι και η Καστοριά είχε στη διάθεσή της 9 δευτερόλεπτα για να φτάσει στην ολική ανατροπή. Ωστόσο, το σουτ που επιχείρησαν οι παίκτες του Σούλιου δεν είχε τύχη, με τον ΑΟ Αγρινίου να παίρνει ακόμη μία σημαντική νίκη με τελικό σκορ 56-55.

Εξαιρετική εμφάνιση για τον ΑΟ Αγρινίου πραγματοποίησε οι Μπερερής, Ναούμης  Παραπούρας και Αναστασάκης, “σηκώνοντας” την ομάδα στις πλάτες τους, μετά και τους άτυχους τραυματισμούς των συμπαικτών τους. Πολύ καλό παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους έκανε ο Πανταζής, που είχε και 3 εύστοχα τρίποντα.

Δεκάλεπτα: Α:12-7, Β:30-17, Γ:43-34, Δ:56-55.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Μπερερής 9, Τσιρώνης 4, Παραπούρας 11(3), Ναούμης 8(2), Μπαρούχας 8(2), Σκαρλάτος, Μήτσου 9(1), Γεωργούλας, Αναστασάκης 7
Καστοριά (Σούλιος): Δαραβίγκας 3(1), Ματενίδης, Γυμνόπουλος 3(1), Ντάλλης 7, Τασιούδης 4, Τσότσος, Βοϊβατόπουλος 8, Αντωνιάδης, Πανταζής 11(3)