Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Χάντμπολ: Νίκη για τα κορίτσια του Παναιτωλικού στο Αίγιο

Μετά από ένα “σκληρό” παιχνίδι στο Αίγιο, την Παρασκευή (13/12) ο Παναιτωλικός έκαμψε την αντίσταση του τοπικού Σεριφάτου και πήρε μεγάλη νίκη με 15-12 σε μία δύσκολη έδρα. Τα κορίτσια της ομάδας χάντμπολ του Παναιτωλικού δυσκολεύτηκαν, αλλά πήραν τελικά τη νίκη στο πλαίσιο της 3ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας

Σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησαν οι δυνατές άμυνες, η ομάδα του Γιώργου Ραμμόπουλου βρίσκονταν πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας βρέθηκε προηγούμενη στο ημίχρονο με σκορ 6-7.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, η ομάδα του Σεριφάτου, που εμφανίστηκε αρκετά ενισχυμένη, μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ με διαφορά 2 γκολ, την οποία και διατήρησε μέχρι το 48ο λεπτό. Τα κορίτσια του Παναιτωλικού όμως, μετά και από time-out, εκτέλεσαν πιστά τις οδηγίες του προπονητικού τιμ και κατάφεραν να επικρατήσουν με τελικό σκορ 15-12, μέσα σε ένα κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου.

Πρώτη σκόρερ για τον Παναιτωλικό η Κορομηλά, ενώ σκόραραν και οι Δήμου, Κωνσταντινίδου, Κοκώνη, Κραμποκούκη, Παύλου.

Αξιοσημείωτο επίσης ότι περίπου 50 φίλοι της ομάδας βοήθησαν τη δύσκολη αποστολή των κοριτσιών του Ραμμόπουλου.

ΓΦΣ Παναιτωλικός (Ραμμόπουλος Γ.): Σιάσου Α. Τ/Φ, Παπαδοπούλου Ζ. Τ/Φ, Δήμου Χ., Κορομηλά Μ., Παύλου Ε., Κραμποκούκη Ε., Κοκώνη Α., Αποστολοπούλου Α., Παπαδοπούλου Α., Κωνσταντινίδου Α., Σωτηρίου Κ., Θεοδώρου Α., Πατσέα Κ., Καγγελάρη Μ., Ευμορφίδου Δ.

• Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική για τον 1ο γύρο, ο Παναιτωλικός δεν θα αγωνιστεί, αφού η Αναγέννηση Βύρωνα παραιτήθηκε από τον αγώνα.