Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Χάντμπολ γυναικών: Εκτός Final Four ο Παναιτωλικός (ΦΩΤΟ)

Με 23-31 ηττήθηκε ο Παναιτωλικός από την Αναγέννηση Άρτας στον προημιτελικό του Κυπέλλου χάνμτπολ γυναικών, το Σάββατο 9 Ιανουαρίου 2016 στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, χάνοντας έτσι την πρόκριση για το Final Four.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως στη συνέχεια η Αναγέννηση έβρισκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και το ημίχρονο έληξε με προβάδισμα υπέρ της με 4 γκολ. Το 17-24 στο 46′ ήταν η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή στον αγώνα, όμως οι παίκτριες του Γιώργου Ραμμόπουλου μείωσαν γρήγορα σε 19-24, αναπτερώνοντας το ηθικό τους.

Ο Παναιτωλικός έβγαλε στη συνέχεια άμυνες, όμως δεν τελείωσε καλά τις επιθέσεις του κάνοντας λάθη, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμό στα τελευταία λεπτά φτάνοντας τη διαφορά μέχρι τα 9 τέρματα και να παίρνουν έτσι την πρόκριση.

Πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-7, 5-10, 7-11, 10-14, 12-17, 15-21, 17-23, 19-24, 20-27, 23-31.
Διαιτητές: Βέργος – Αβράμης.
ΓΦΣ Παναιτωλικός (Γιώργος Ραμμόπουλος): Σιάσου (Τ/Φ), Παπαδοπούλου Ζ. (Τ/Φ), Θεοδώρου, Παπαδοπούλου Α., Κωνσταντινίδου 8, Αποστολοπούλου, Κραμποκούκη 1, Δήμου 2, Παύλου, Σωτηρίου, Κορομηλά 7, Μαντέλλου, Καγγελάρη 3, Μάνθου, Κοκώνη 2, Κολοβού.
Αναγέννηση Άρτας (Γιώργος Παναγιώτου): Καλασνίκοβα (Τ/Φ), Ζούμπου (Τ/Φ), Καλοΐδη 2, Σμαρδέλη 2, Βέμη, Παπαδοπούλου 6, Σκάρα 8, Στανκούτε 7, Μέγα, Δημητρίου 5, Χήτα, Ματαρώνα 1, Κολιού, Παναγιώτου, Καραλή, Κουρέλη.

• Το Δ.Σ. του Συλλόγου, με σχετική ανακοίνωση, συγχαίρει «τις αθλήτριες και το επιτελείο του τμήματος για τον αγώνα τους, καθώς και την ομάδα της Αναγέννησης Άρτας για τη νίκη της και ευχαριστεί τον φίλαθλο κόσμο που παρακολούθησε τον αγώνα και στήριξε την ομάδα». Το «παρών» στον αγώνα έδωσαν ο Δήμαρχος Αγρινίου, Γιώργος Παπαναστασίου και οι αντιδήμαρχοι, Ν. Γκρίζη, Μ. Παπαγεωργίου, Χρ. Γκούντα.

Τέλος, σημαντική ήταν η ανταπόκριση του κόσμου στο κάλεσμα του Παναιτωλικού να στηρίξει «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και να συγκεντρώσει τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης κατά τη διάρκεια του αγώνα.