Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Βαριά ήττα μετά από κάκιστη εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιακό

Πολλά λάθη και ήττα με 6-1 από τους «ερυθρόλευκους»

Την πιο βαριά ήττα στη σύγχρονη ιστορία του υπέστη ο Παναιτωλικός από τον Ολυμπιακό (6-1) στο «Γ. Καραϊσκάκης», το βράδυ της Δευτέρας (13/2). Οι Αγρινιώτες ήταν κάκιστοι στην αμυντική τους λειτουργία και δέχτηκαν έξι τέρματα από τους γηπεδούχους. Ο Καρέλης είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Μπακαμπού, Παπασταθόπουλος, Χάμες Ροντρίγκες (2), Κανός και Βαλμπουενά τα γκολ για τους «ερυθρόλευκους».

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και στην πρώτη τους ουσιαστική ευκαιρία πέτυχαν το 1-0. Ο Ρόντινεϊ σέντραρε από δεξιά και ο Μπακαμπού με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Κοντογιάννη. Ο Παναιτωλικός αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα και ο Ολυμπιακός πίεζε για δεύτερο γκολ. Ο Χάμες παραλίγο να πετύχει το 2-0 στο 25′ και στο 43′, αλλά το 2-0 πέτυχε ο Παπασταθόπουλος με κεφαλιά, έπειτα από φάουλ του Φορτούνη (45′).

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός μπήκε γρήγορα ξανά στο παιχνίδι, καθώς στο 50′ ο Καρέλης μείωσε σε κενή εστία, έπειτα από ωραία ενέργεια του Κολοβού). Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν άφησαν τον Παναιτωλικό να του… ανοίξει η όρεξη, καθώς στο 61′ πήραν και πάλι κεφάλι με δύο τέρματα. Ο Χάμες Ροντρίγκες, από κόρνερ του Φορτούνη έκανε με κεφαλιά το 3-1.

Οι παίκτες του Αναστασίου είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά ο Κανός ήρθε από τον πάγκο για το 4-1 με δύσκολο τελείωμα μέσα από την περιοχή. Ο Ισπανός κέρδισε πέναλτι λίγο μετά (74′), με το οποίο ο Χάμες πέτυχε δεύτερο γκολ κι «έγραψε» το 5-1. Στο 90′ ο Βαλμπουενά έβαλε «το κερασάκι στην τούρτα» με όμορφο σουτ για το 6-1, ενώ σημαντική ευκαιρία για επιπλέον γκολ έχασε ο Ελ Αραμπί στις καθυστερήσεις.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ρέτσος (57’ Μπα), Ραμόν, Εμβιλά, Χουάνγκ (77’ Κασάμι), Ροντρίγκες (57’ Κανός), Φορτούνης (79’ Ελ Αραμπί), Χάμες (76’ Βαλμπουενά), Μπακαμπού.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κοντογιάννης, Λιάβας (69’ Αποστολάκης), Λάρσον, Χουχούμης, Χατζηθεοδωρίδης (69’ Μάρτενσον), Μλάντεν, Ντίας, Κολοβός (83’ Μπουζούκης), Ντουάρτε, Μόρσεϊ (78’ Νταγκό), Καρέλης (83’ Πέδρο).

ΦΩΤΟ: Δερβίσης