Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Το πάλεψε μέχρι τέλους ο ΑΟ Αγρινίου στο Άργος Ορεστικού

Μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα πάλεψε για τη νίκη στην Καστοριά ο ΑΟ Αγρινίου, το απόγευμα της Κυριακής (24/1), απέναντι στο Άργος Ορεστικού. Οι παίκτες του Μυριούνη πραγματοποίησαν αρκετά καλή εμφάνιση και, παίζοντας χωρίς τον τραυματία Ναούμη, λίγο έλειψε να φύγουν με το “διπλό” από την Καστοριά.

Ο ΑΟΑ μπήκε αρκετά καλά στον αγώνα και προηγήθηκε με 18-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, με αντεπίθεση διαρκείας, οι γηπεδούχοι βρήκαν πολλές λύσεις στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο και μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάνε στα αποδυτήρια με 7 πόντους προβάδισμα (35-28).

Στην επανάληψη, η εικόνα παρέμεινε η ίδια. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, ενώ ο ΑΟ Αγρινίου έχανε αρκετές επιθετικές προσπάθειες με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει ακόμη και στους 15 πόντους. Ωστόσο, με πρωταγωνιστές τον Μπερερή και τον Γεωργούλα, οι Αγρινιώτες μείωσαν και πάλι τη διαφορά στους εφτά πόντους για το 50-43, σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Μυριούνη προσπάθησαν για την μεγάλη ανατροπή. Έφτασαν τη διαφορά στο 70-68 έχοντας μάλιστα και την τελευταία επίθεση του αγώνα. Δυστυχώς για τον ΑΟΑ όμως δεν υπήρξε εύστοχο σουτ στο τέλος, με αποτέλεσμα να ηττηθεί ο ΑΟ Αγρινίου.

Εξαιρετικός ο Κώττας για τους γηπεδούχους, που πέτυχε 29 πόντους, ενώ από τον ΑΟ Αγρινίου πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Μπερερής (21π.) και ο Γεωργούλας (17π.).

Δεκάλεπτα: 18-20, 35-28, 50-43, 70-68.
Άργος Ορεστικού (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος, Σαββίδης 7(1), Κίτσιου, Μιχαηλίδης 5(1), Μπέλλος, Τσουμάνας, Τράντας 14(1), Κώττας 29(4), Μανδαλάκης 9(1), Χατζόπουλος 6, Μποζίνης, Παντελίδης.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Κυριλής 4, Μπερερής 21(1), Δασκαλάκης, Παραπούρας 3(1), Μπαρούχας 11(2), Σκαρλάτος 4, Μήτσου 6, Γεωργούλας 17(3), Πουρνάρας, Αναστασάκης 2.