Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Σπουδαία νίκη για τον Παναιτωλικό, 3-1 τον Άρη

Σενγκέλια, Καρέλης και Νταγκό τα γκολ

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Παναιτωλικός κέρδισε με 3-1 τον Άρη στο Αγρίνιο, την Κυριακή 28 Αυγούστου, στο πλαίσιο της 2ης Αγωνιστικής της Super League. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με τον Σενγκέλια, ισοφάρισε πολύ γρήγορα ο Πάλμα, αλλά Καρέλης (63′) και Νταγκό (76′) έδωσαν τη σπουδαία νίκη στα «καναρίνια». Οι γηπεδούχοι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες με πιο κλασσικές αυτές του Καρέλη (65′ και 70′).

Ο Παναιτωλικός μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε στο 3′ με αδύναμο σουτ του Φλόρες και στο 7′ με τον Νταγκό να φεύγει στην αντεπίθεση, αλλά το αδύναμο πλασέ του (με το αριστερό) απέκρουσε ο Κουέστα, που είχε φύγει μακριά από την περιοχή του. Οκτώ λεπτά μετά, όμως, οι παίκτες του Αναστασίου βρήκαν πάλι χώρο, ο Ντίας έβγαλε στα δεξιά για τον Σενγκέλια, ο οποίος με διείσδυση και πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 17′, ο Πάλμα έστειλε προειδοποιητική βολή, με τον Ανέστη να μπλοκάρει, για να έρθει η ισοφάριση στο 21′. Ο Γκαρσία βρήκε ωραία τον Πάλμα με κάθετη πάσα και ο δεύτερος πλάσαρε εκτός περιοχής για το 1-1. Οκτώ λεπτά μετά, ο Μαντσίνι απείλησε με σουτ, αλλά ο Ανέστης έδιωξε σε κόρνερ. Στο 35′ ο Παναιτωλικός απάντησε με τον Φλόρες να έχει δοκάρι από απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο μέχρι το 60′. Η είσοδος του Ντουάρτε, όμως, άλλαξε την εικόνα του Παναιτωλικού. Στο 63′, η σέντρα του Νταγκό κόντραρε στο κεφάλι του Φαμπιάνο, χτύπησε στο δοκάρι, ο Κουέστα είχε πέσει και ο Καρέλης σε κενή εστία έκανε το 2-1 με κεφαλιά. Ο ίδιος παίκτης έχασε σπουδαίες ευκαιρίες στο 65′ και στο 70′ έπειτα από εξαιρετικές πάσες του Ντουάρτε.

Στο 72′ ο Γκρέι λίγο έλειψε να σκοράρει, αλλά η φάση του 76′ «κλείδωσε» τη νίκη για τον Παναιτωλικό. Ο Ντουάρτε με όμορφη ενέργεια και σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Νταγκό, ο οποίος με το κεφάλι πέτυχε το 3-1. Ο Άρης προσπάθησε ν’ απειλήσει, αλλά είχε μόλις μία ευκαιρία μέχρι το τέλος, με τον Ζερβίνιο από πλεονεκτική θέση να πλασάρει πάνω στον συμπαίκτη του τον Γκρέι. Λίγο πριν το τέλος, αποβλήθηκε ο Ντίας.

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (83′ Λιάβας), Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης, Ντίαζ, Φλόρες (59′ Ντουάρτε), Μλάντεν, Σενγκέλια (70′ Μόρσεϊ), Νταγκό (83′ Χουχούμης), Καρέλης (83′ Πέδρο).
Άρης (Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά, Λέισμαν, Μαντσίνι (61′ Καμάτσο), Ντουκουρέ, Ιτούρμπε (73′ Ζερβίνιο), Μπράμπετς, Πάλμα (61′ Σέικ), Γκαρσία (73′ Ματέο Γκαρσία), Πίρσμαν, Γκρέι (84′ Χατζηιωάννου).