Ο Παναιτωλικός είχε την ουσία στο Περιστέρι το απόγευμα της Κυριακής (18/9) και επικράτησε με 2-0 του Ατρομήτου με γκολ του Ροντρίγκες και του Ουάρντα. Ο Κυριακίδης κράτησε σε καίρια σημεία το “μηδέν” για την άμυνα του Τίτορμου, ο οποίος πήρε ένα σημαντικό τρίποντο σε μία δύσκολη έδρα.

Μέτριο ρυθμό είχε το παιχνίδι στα πρώτα 10 λεπτά, το οποίο όμως έγινε ιδιαίτερα ενδιαφέρον στο 12ο λεπτό, όταν ο Κλέσιο από δεξιά σέντραρε στην περιοχή του Ατρομήτου και ο Μιγκέλ Ροντρίγκες με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Γκορμπούνοφ (0-1). Στο 22′ ο Μπάγκα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ στην κίνηση, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 34′ ο Κλέσιο από δεξιά έβγαλε τη σέντρα, ο Μιγκέλ Ροντρίγκες δεν έκανε καλό τελείωμα όπως στην φάση του 12ου λεπτού και σπατάλησε σημαντική ευκαιρία για το 2-0. Η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων χάθηκε στο 35′. Ο Λε Ταλέκ βρέθηκε απέναντι στον Κυριακίδη, τον προσπέρασε, αλλά δεν πλάσαρε έγκαιρα και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έδιωξαν με υπερένταση.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν πολύ πιο αποφασιστικοί στις ενέργειές τους και απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Παναιτωλικού, έπεσαν όμως πάνω στον εξαιρετικό Κυριακίδη, ο οποίος σε όλες τις περιπτώσεις ήταν αποτελεσματικός και κράτησε το “μηδέν” για τα “καναρίνια”.

Στο 60′ ο Μπίτολο έδωσε στον Λε Ταλέκ, ο οποίος από θέση βολής μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από το δοκάρι. Στο 72′ ο Μιγκέλ Ροντρίγκες παραλίγο να βάλει αυτογκόλ, αλλά ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού απέκρουσε ενστικτωδώς και απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στο 84′ ο Παπαδόπουλος έπιασε την κεφαλιά προ του Κούσα, αλλά πριν προλάβει να μπει στην πορεία της μπάλας ο Λημνιός, ο Κυριακίδης βγήκε και έδιωξε ξανά.

Στα τελευταία λεπτά κι ενώ ο Ατρόμητος πίεζε και έχανε σημαντικές ευκαιρίες (88′ και 92′), ο Παναιτωλικός έφυγε στην αντεπίθεση με τον Μάκο να βγάζει εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και τον Ουάρντα να πλασάρει στην κίνηση σωστά για το 0-2.

Διαιτητής: Γεώργιος Κύζας (Δράμας)
Ατρόμητος (Τραϊανός Δέλλας): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Ζησόπουλος, Μπίτολο, Ουμπίντες, Μπάγκα (77′ Δ. Παπαδόπουλος), Μπρίτο (57′ Βασιλείου), Γροντής (68′ Λημνιός), Τόνσο, Λε Ταλέκ.
Παναιτωλικός (Γιάννης. Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Μιγκέλ Ροντρίγκες, Κούσας, Τσοκάνης, Μάκος, Τσοκάνης (94′ Λεντέσμα), Μάρκος Πάουλο, Οσμάρ Φερέιρα (69′ Μαρκόφσκι), Αμρ Ουάρντα, Κλέσιο Μπαούκε, Τομανέ (81′ Κουτρομάνος).
Γκολ: 12′ Μιγκέλ Ροντρίγκεζ, 93′ Ουάρντα
Κάρτες: 56′ Τόνσο – 21′ Τομανέ, 93′ Ουάρντα