Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Παναιτωλικός: Πρώτη νίκη και βαθιά βαθμολογική ανάσα…

Σπουδαίο τρίποντο για τον Τίτορμο, 2-1 την Λάρισα

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο… γεγονότα (πέναλτι, δοκάρια, τραυματισμούς και εντάσεις), ο Παναιτωλικός βγήκε νικητής σε μία κρίσιμη αναμέτρηση με τη Λάρισα (2-1), το βράδυ της Δευτέρας 7 Δεκεμβρίου. Οι Αγρινιώτες πέτυχαν την πρώτη τους νίκη για φέτος και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα, στο πλαίσιο της 11ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Οι παίκτες του Δέλλα μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με γκολ του Βέργου (στο 16′ έπειτα από κόρνερ του Γιάκολις και στο 87′ με πέναλτι) πήραν σπουδαίο τρίποντο κόντρα στην ομάδα του κάμπου. Ο Ντίας είδε γκολ του να ακυρώνεται για χέρι στο 3ο λεπτό, ενώ ο Αριγίμπι αστόχησε δύο φορές σε πέναλτι (μετά από επανάληψη) στο 27ο και στο 29ο λεπτό αντίστοιχα. Αριγίμπι (2) και Πινακάς είχαν δοκάρια. Η Λάρισα μείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Γιουνές, για το τελικό 2-1.

Μπήκε φουριόζος ο Παναιτωλικός

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Ντίας κέρδισε τη μπάλα από τον Ηλιάδη, βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε για το 1-0, το οποίο ακυρώθηκε για χέρι με απόφαση του VAR, αν και δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια παράβαση. Οι παίκτες του Δέλλα δεν το έβαλαν κάτω. Πίεσαν κι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Αριγίμπι στο 8ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Αμερικανού σταμάτησε στο δοκάρι, με το Ναγκί να μπλοκάρει στη συνέχεια.

Ο Παναιτωλικός κατάφερε τελικά να σκοράρει με τον Βέργο στο 16ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ του Γιάκολις. Ο Έλληνας επιθετικός πρόλαβε το Ναγκί και με σκαστή κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Ο Τίτορμος συνέχισε την πίεση και κέρδισε πέναλτι στο 27′. Ο Αριγίμπι εκτέλεσε, ο Ναγκί απέκρουσε αλλά η μπάλα ξαναστήθηκε στην άσπρη βούλα για επανάληψη. Ο Αμερικανός αυτή τη φορά, στο 29′, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, με το 1-0 να παραμένει.

Πήρε μέτρα η ΑΕΛ – Έπεσε πάνω στον Κνετ

Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα και παραλίγο να ισοφαρίσουν στο 39′. Ο Πινακάς με εξαιρετική κεφαλιά από ενέργεια του Ντουρμισάι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία, να φέρουν το ματς στα ίσια πριν το ημίχρονο. Και στην επανάληψη όμως, οι παίκτες του Τάτση έχασαν ευκαιρίες. Ο Κνετ στο 46′ απέκρουσε πλασέ του Στελιάνο, ενώ ο Πινακάς έχασε κι άλλη ευκαιρία στο 54’, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κνετ.

Ο Τρούγιτς στη συνέχεια βρέθηκε μόνος με τον Κνετ, αλλά ο Αυστριακός είπε ξανά “όχι”, αλλά τραυματίστηκε στην προσπάθειά του και αντικαταστάθηκε από το Μελισσά.

Κλείδωσε τη νίκη στο 85′

Στο 85ο λεπτό ο Ζίζιτς ανέτρεψε στην περιοχή τον Βέργο, ο Ζαχαριάδης αρχικά είπε παίζετε, αλλά με τη συνδρομή του VAR γύρισε πίσω τη φάση και καταλόγισε την παράβαση. Ο Έλληνας επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση κι έγραψε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της ΑΕΛ ήταν να μειώσει με κεφαλιά του Γιουνές, στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ (75′ Μελίσσας), Λιάβας, Τζανακάκης, Κωνσταντόπουλος, Αριγίμπι (57′ Μεντόσα), Ντάλσιο, Ντίας, Γιάκολις (68′ Αρσούρα), Τσιγγάρας, Ταχάρ (75′ Περέιρα), Βέργος.

ΑΕΛ (Τάτσης): Νάγκι, Ηλιάδης (60′ Γλύνος), Μιχαήλ (90′ Μούζεκ), Σπαρβ, Φιλίπ, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντουρμισάι, Ζίζιτς, Πινακάς, Μπέρτος, Τρούγιτς (90′ Γιουνές).