Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Προοδευτική: Πήρε την ισοπαλία και συνεχίζει…

Με τον βαθμό της ισοπαλίας “απέδρασε” από το Κλειστό της Νέας Κίου η Προοδευτική Αγρινίου στο Κυριακάτικο (28/2) παιχνίδι με αντίπαλο τον Αλκυών Δρεπάνου, με σκορ 30-30 για το Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Ανδρών.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν το καλύτερο φετινό για την Προοδευτική, αφού η άμυνα λειτούργησε υποδειγματικά, η επίθεση “πέταγε φωτιές” και ο τερματοφύλακας Ράϊκος θύμισε τον τερματοφύλακα προηγουμένων ετών και δίκαια δέχτηκε το χειροκρότημα και των Ναυπλιωτών οπαδών.

Η Προοδευτική είχε το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 12-19. Το ίδιο δυνατά ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο 32′ του αγώνα το ματς λίγο έλειψε να “τιναχτεί στον αέρα”. Μετά από μαρκαρισμα του Ράικου Κ. στον Ρόντο ο τελευταίος χτύπησε τον Ράϊκο και κάπου εκεί “άναψαν τα αίματα”, αφού έγινε σύρραξη. Το ματς μετά από ολιγόλεπτη διακοπή ξεκίνησε και πάλι αφού προηγουμένως είχε αποβληθεί με απευθείας κόκινη κάρτα ο Ρόντος από τους γηπεδούχους.

Η ένταση όμως από το συμβάν φαίνεται να ξύπνησε και να πείσμωσε τους παίκτες του Αλκυώνα που με αντεπίθεση διαρκείας “ροκάνιζαν” τη διαφορά και στο 50′ το ματς ήρθε σε απόλυτη ισορροπία (24-24). Δραματικά τα τελευταία λεπτά, αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ-γκολ, με την Προοδευτική να έχει την ευκαιρία να κλέψει το ματς κι αυτό γιατί προηγήθηκε 29-30 στα 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ισοφάρισαν, ενώ στα τελευταία 6 δευτερόλεπτα οι παίκτες της Προοδευτικής δεν κατάφεραν να πετύχουν τέρμα και το ματς έληξε ισόπαλο.

Άψογη ήταν η διαιτησία των Τσάμου και Φωκίτη.
Προοδευτική (Συράκος Παναγιώτης): Μπαζούλας Β.(Τ/Φ), Δήμου Χρ., Γεωργομήτρος Απ.(2), Φωτόπουλος Λ., Αναστασόπουλος Δ., Σωτηρόπουλος Χρ., Κωνσταντόπουλος Γ.(6), Λιόκαυτος Κ.(4), Γιαννιώτης Δ.(11), Παπανίκος Δ.(6), Τσάμης Φ., Αλεξόπουλος Β., Ράϊκος Σπ.(Τ/Φ), Μουζάκης Λ., Ράϊκος Κ.(1), Μαυρέλης Χρ.

*Επόμενος αγώνας είναι το ντέρμπι με τον Β.Α.Ο. Λουτρακίου στις 5 Μαρτίου 2016, ώρα 16:00, στο ΔΑΚ Αγρινίου. Ένα ματς το οποίο κατά πολλούς θα κρίνει την πρώτη θέση στο Πρωτάθλημα που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου για την Α2.