Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Πραγματικός “τιτάνας” ο ΑΟ Αγρινίου, έκανε το “7 στα 7”!

Χαρούμενα Χριστούγεννα θα κάνουν στο Αγρίνιο, αφού ο ΑΟ Αγρινίου σημείωσε νέα μεγάλη νίκη στην έδρα του, στο ΔΑΚ Αγρινίου, το μεσημέρι της Κυριακής (20/12). Οι παίκτες του Μυριούνη με εξαιρετικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο έφτασαν μέχρι και το +21, χαλάρωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο Ναούμης “καθάρισε” στην τέταρτη περίοδο. Νίκη με 90-81 του ΑΟΑ έναντι των Τιτάνων Παλαμά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο δεκάλεπτο και παίζοντας πολύ καλή άμυνα και επίθεση για 8 λεπτά, έφτασαν στο +7 (25-18). Ο εξαιρετικός Μπερερής τα έκανε… όλα στο γήπεδο και βοήθησε την ομάδα του σε ένα δυναμικό ξεκίνημα. Η εικόνα ήταν λίγο-πολύ η ίδια και στη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες του Μυριούνη έδειχναν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι από νωρίς. Με πολύ καλό τον Παραπούρα, τον Μπερερή και τον Αναστασάκη έφτασαν στο +19 με τη λήξη του ημιχρόνου (54-35)!

Όλα έδειχναν ότι το ματς είχε κριθεί, όμως στην επανάληψη οι παίκτες του ΑΟΑ χαλάρωσαν σε υπερβολικό βαθμό. Χάνοντας την ψυχραιμία τους στην τελική πάσα και έχοντας αρκετά άστοχα σουτ, απώλεσαν σε μεγάλο βαθμό την διαφορά, που στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφτασε στους 21 πόντους. Η τέταρτη περίοδος, τουλάχιστον στο ξεκίνημά της, λίγο ήθελε να αποδειχτεί καταστροφική για τους γηπεδούχους…

Έχοντας τον Μπερερή εκτός με 5 φάουλ και τον Ναούμη “κολλημένο” στον πάγκο με 4 φάουλ, ο ΑΟΑ έδειχνε μπλοκαρισμένος. Πάνω που οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν στους 3 πόντους, ο Μυριούνης έριξε στο γήπεδο τον νεαρό Αγρινιώτη, με σαφή οδηγία να… μην αμύνεται και να μείνει μέχρι τέλους στον αγώνα. Ο 18χρονος γκαρντ “πήρε πάνω του” τον αγώνα και με δύσκολες προσπάθειες (λει-απ και τρίποντα) έδωσε “μαξιλαράκι” ασφαλείας στην ομάδα του, φτάνοντας την διαφορά ξανά στους 9 πόντους.

Εν τω μεταξύ, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και παρότι αγχώθηκαν για λίγα λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο, βρήκαν τις λύσεις, για να φτάσουν σε ακόμη μία νίκη στην έδρα τους, ώστε να κλείσουν την χρονιά με χαμόγελα!

Εξαιρετικός για ακόμη ένα παιχνίδι ο Ναούμης (28π.), ενώ ο Μπερερής έκανε επίσης μεγάλο ματς, έχοντας και 19 πόντους. Αναστασάκης (14π.) και Παραπούρας (12π.) βοήθησαν επίσης αρκετά με ριμπάουντ και κλεψίματα. Από τους φιλοξενούμενους, ο Αργύρης (20π.) και ο Τριανταφύλλου (19π.) δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΑΟΑ.

Δεκάλεπτα: 25-18, 29-17, 16-25, 20-21
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Μπερερής 19, Τσιρώνης 2, Κυριλής, Παραπούρας 12 (3), Μπαρούχας 10 (1), Σκαρλάτος 4, Μήτσου 1, Αναστασάκης 14, Ναούμης 28 (4), Γεωργούλας.
Τιτάνες Παλαμά (Κρομμύδας): Γκέρος 8, Τριανταφύλλου 19 (4), Αργύρης 20 (3), Αποστολάκης 11, Γεωργαντζάς 7, Αρχοντής 7, Τσέλιος 2, Σταυρόπουλος 6 (2).

• Ο ΑΟΑ, παράλληλα με τον αγώνα, έκανε φιλανθρωπική δράση, αφού συγκέντρωσε τρόφιμα προς στήριξη του Κοινωνικού Παντοπωλείου του Δήμου Αγρινίου.