Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Πέρασε από την Άρτα η ΑΛΦΑ 93 (62-68)

Τη δεύτερη σερί νίκη της πέτυχε η ΑΛΦΑ 93, που επικράτησε εκτός έδρας της Δόξας Άρτας με 62-68 στο παιχνίδι που έγινε το περασμένο Σάββατο (14/2) στο κλειστό του ΔΑΚ Άρτας, στο πλαίσιο της 14ης Αγωνιστικής της ΕΣΚΑΒΔΕ.

Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ. Η ΑΛΦΑ, παίζοντας πολύ καλά στην επίθεση, τόσο από την περιφέρεια όσο και μέσα στη ρακέτα με τους ψηλούς, πήρε από νωρίς προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 11 πόντων (15-26). Η εικόνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με την διαφορά να αυξάνεται στους 20 πόντους (25-45).

Στην επανάληψη όμως η ΑΛΦΑ χαλάρωσε ιδιαίτερα και με αντεπίθεση διαρκείας από τους γηπεδούχους το παιχνίδι έγινε… “ρώσικη ρουλέτα” στα τελευταία λεπτά. Οι φωνές του προπονητή της ΑΛΦΑ έπιασαν τόπο και με ψύχραιμες επιλογές στο τέταρτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν τελικά με 62-68.

Εξαιρετική παρουσία στον αγώνα είχε ο Κουβέλης, ενώ πρώτος σκόρερ για την ΑΛΦΑ ήταν ο Κυριαζής με 16 πόντους και τον ακολούθησαν ο Βατίστας και ο Κουδούνας (12 πόντους έκαστος). Από τους γηπεδούχους ο Μάγκος προκάλεσε μεγάλα προβλήματα στην άμυνα των Αγρινιωτών, πετυχαίνοντας 25 πόντους (6 τρίποντα).

Δεκάλεπτα: 15-26, 10-19, 21-13, 16-10.
Δόξα Άρτας: Τσίτσικας 8(2), Βασιλείου 2, Βάσσιος 2, Μάγκος 25(6), Γκανιάτσας 7, Τρίμπος 7(1), Κοτσαρίνης, Λιαροκάπης 8(1), Τσιαντής, Βέτσιος, Κολώνας, Ρήγας 3.
ΑΛΦΑ 93: Στραβοδήμος 1, Διαμάντης 2, Τσέλιος, Σταυρόπουλος 7(2), Κουβέλης 11(3), Σωτηρόπουλος 3(1), Καραπιπέρης, Κυριαζής 16(3), Βατίστας 12, Θεοφάνης, Παρθένης 4, Κουδούνας 12.

• Ο επόμενος αγώνας για την ΑΛΦΑ 93 διεξάγεται στο ΔΑΚ Αγρινίου, το Σάββατο (20/2) στις 18:00, με τον Πύρρο Αρταίων.