Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

«Πεντάρα» στο Αγρίνιο ο Παναθηναϊκός (video)

Πολύ ανώτερος ο Παναθηναϊκός κέρδισε πολύ εύκολα τον Παναιτωλικό

Δεν κράτησε για πολύ η αντίσταση του Παναιτωλικού στις ορέξεις του Παναθηναϊκού, με τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς να προηγούνται νωρίς στο σκορ (13′). Οι Αγρινιώτες είχαν 2-3 σημαντικές ευκαιρίες, αλλά το «τριφύλλι» ήταν καταιγιστικό και με χατ-τρικ του κορυφαίου Μπερνάρντ πέρασε εύκολα από το Αγρίνιο με 5-0. Μάγκνουσον και Αϊτόρ τα άλλα δύο γκολ.

Με γρήγορο γκολ ξεκίνησε το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 13ο λεπτό, όταν ο Μαντσίνι βρήκε τον Χουάνκαρ και ο Ισπανός γύρισε διαγώνια προς τα πίσω στον Μπερνάρντ που νίκησε τον Καπίνο για το 1-0. Ο Παναιτωλικός περίμενε στην άμυνά του, ψάχνοντας να βρει χώρους για αντεπιθέσεις και είχε μία σπουδαία ευκαιρία με τον Πέρεθ (23′), αλλά ο Μπρινιόλι μπλόκαρε. Στο 32′ ήταν η σειρά του Καπίνο ν’ αποκρούσει την κεφαλιά του Σένκεφελντ και στη συνέχεια της φάσης το διαγώνιο σουτ του Παλάσιος πέρασε λίγο άουτ.

Ο Παναθηναϊκός παρ’ ότι δεν ανέβασε πολύ το τέμπο του, έφτασε και σε δεύτερο τέρμα πριν το ημίχονο. Ο Βιλένα έδωσε στον Ιωαννίδη, ο οποίος με τακουνάκι έστρωσε στον Μπερνάρντ που σούταρε για το 2-0.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι εξέφρασαν μεγαλύτερη επιθετικότητα και είχαν δύο καλές στιγμές με την κεφαλιά του Τορεχόν (52′) και το φάουλ του Χουάνπι (56′). Στο 65′, όμως, οι φιλοξενούμενοι «κλείδωσαν» τη νίκη. Ο Μπερνάρντ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ πέτυχε χατ-τρικ για το 3-0.

Τα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αλλά το «τριφύλλι» έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0. Ο Αϊτόρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το 4-0. Ο Βιλένα είδε το δοκάρι να του λέει «όχι» σε πέμπτο γκολ, το οποίο ήρθε τελικά από τον Μάγκνουσον (90+3′) με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Τσέριν.

Παναιτωλικός (Σούρερ): Καπίνο, Οικονόμου, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Λιάβας, Τσιγγάρας (46′ Χουάνπι), Μπαλντασάρα, Πέρες, Τορεχόν, Ντίας (65′ Σενγκέλια), Καρέλης (76′ Πέδρο).
Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν (64′ Αράο), Βιλένα, Μπερνάρ (75′ Τσέριν), Παλάσιος (80′ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (75′ Σπόραρ), Μαντσίνι (64′ Αϊτόρ).

Ακολουθήστε το agriniovoice.gr στο Google News.