Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Παρέμεινε στην Super League 1 ο Παναιτωλικός

Με πέναλτι του Βέργου στο 83′ το «χρυσό» 1-0

Σ’ ένα παιχνίδι που «έσπασε» καρδιές, ο Παναιτωλικός κατάφερε να επικρατήσει της Ξάνθης με 1-0 (πέναλτι του Βέργου στο 83′) και να παραμείνει στη Super League 1. Οι Αγρινιώτες κατακλυσμένοι από το άγχος δυσκολεύονταν στην τελική προσπάθεια, αλλά ένα πέναλτι του Βέργου ήταν αρκετό, για να τους κρατήσει στην κατηγορία. Ο Τίτορμος ανανέωσε την παρουσία του στα σαλόνια του Ελληνικού ποδοσφαίρου, ξεσπώντας σε τρελούς πανηγυρισμούς μετά το τέλος του αγώνα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο χορτάρι. Η Ξάνθη ήθελε εμφανώς ν’ αμυνθεί, με στόχο να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δε μπορούσαν ν’ απειλήσουν ιδιαίτερα. Ο Μεντόσα ήταν σε πολύ καλή μέρα και «έφτιαχνε» παιχνίδι, όμως οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν σωστά κι έκοβαν σχεδόν όλες τις προσπάθειες. Ο Βέργος δεν είχε καλές τοποθετήσεις και τα στόπερ της Ξάνθης έδιωχναν τη μπάλα σωστά σε όλα τα γεμίσματα.

Ο Μεντόσα (21′), στην πρώτη ουσιαστική φάση, σούταρε με δύναμη, ο Ίτσο απομάκρυνε και στη συνέχεια οι αμυντικοί έδιωξαν. Η πίεση του Παναιτωλικού συνεχιζόταν, ωστόσο δε μπορούσε ν’ απειλήσει περισσότερο. Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό και όλα έδειχναν ότι θα μπει γκολ, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε και το ημίχρονο έληξε 0-0. Από την πλευρά της η Ξάνθη προσπαθούσαν να βρουν τον Θανάση Παπάζογλου, ο οποίος όμως δεν προκάλεσε προβλήματα στην άμυνα του Κνετ.

Στην επανάληψη το ματς ανέβασε ένταση. Ο Παναιτωλικός έψαχνε το… μισό γκολ, για να πετύχει το στόχο της παραμονής, ενώ η Ξάνθη προσπαθούσε να διατηρήσει τα κεκτημένα. Ο Δέλλας αποφάσισε να ρισκάρει και στο 57′ έβαλε στον αγώνα και το Ματσόλα, παίζοντας με δύο φορ. Ωστόσο, η ομάδα του Τεννέ αμυνόταν σωστά κι έδιωχνε όλες τις μπάλες. Ο Δέλλας ρίσκαρε κι άλλο, έβαλε σχεδόν όλα του τα επιθετικογενή όπλα, αλλά και πάλι δεν κατάφερνε ν’ απειλήσει.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο 81ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Αριγίμπι, ο Θανάσης Παπάζογλου βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο Ευαγγέλου έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Βέργος στο 83′ ανέλαβε την εκτέλεση κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν έγιναν πολλά ουσιώδη. Κυριάρχησε το πάθος, αλλά χωρίς ευκαιρίες, κάτι που έδωσε το «χρυσό» 1-0 στον Παναιτωλικό, με αποτέλεσμα την παραμονή του.

Παναιτωλικός: Κνετ, Ντουάρτε, Κωνσταντόπουλος(76′ Aριγίμπι), Μαλής, Περέιρα(77′ Μάζουρεκ), Εντινγκά, Ταχάρ(59′ Ματσόλα), Ντίας, Μπαρμπόσα, Βέργος(87′ Βάντερσον), Μεντόζα
Ξάνθη: Ίτσο, Τζούρμαν, Τ. Παπάζογλου (63′ Θυμιάνης), Πέτροβιτς(85′ Ντίνας), Παντελιάδης, Δημούτσος, Βέρκερ, Έμπερτ, Μικελτάντζε(63′ Τάτος, 78′ Σρόιγεν), Σιατραβάνης, Θ. Παπάζογλου.