Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Παναιτωλικός: Νέα «τεσσάρα» από την ΑΕΚ

Άνετη επικράτηση της Ένωσης, που έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ

Μετά τον ΟΦΗ, ο Παναιτωλικός δέχτηκε 4 γκολ και από την ΑΕΚ, το απόγευμα της Κυριακής 15 Ιανουαρίου 2023. Στην OPAP Arena, οι παίκτες του Αναστασίου θα μπορούσαν να έχουν δεχτεί κι άλλα τέρματα, αλλά τους γηπεδούχους συγκράτησε ο Ανέστης… Αραούχο, Γκαρσία, Πινέδα και Άμραμπατ τα γκολ.

Η ΑΕΚ είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά απείλησε την εστία του Ανέστη με τον Πινέδα (10′), για να έρθει το 1-0 με δυνατό σουτ από τον Αραούχο λίγο μετά (13′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και το 2-0 ήρθε στο 35′. Από σέντρα του Χατζισαφί, ο Γκαρσία νίκησε στον αέρα τους Μάρτενσον και Μλάντεν και με κεφαλιά πέτυχε το 2-0. Λίγο μετά, από το πουθενά, ο Χουχούμης κέρδισε πέναλτι και ο Πέδρο σημείωσε το 2-1. Η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και παραλίγο να πετύχει τρίτο τέρμα πριν το ημίχρονο (41′ με Άμραμπατ και 42′ με Πινέδα).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήθελαν να «τελειώσουν» από νωρίς το ματς. Το πέτυχαν με τον Πινέδα (51′), έπειτα από σέντρα του Άμραμπατ, ο οποίος ήταν ο σκόρερ του τέταρτου γκολ, τέσσερα λεπτά μετά (55′). Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει στο 62′, αλλά το σουτ του Κολοβού κόντραρε πάνω στον Μουκουντί.

Στη συνέχεια, ο Ανέστης κράτησε το 4-1, με δύσκολες επεμβάσεις (75′ Ρότα, 91′ Γιόνσον, 93′ Φαν Βέερτ). Μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Τσούμπερ στο 84′.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα (72′ Τσούμπερ), Άμραμπατ (72′ Φερνάντες), Αραούχο (72′ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία (72′ Φαν Βέερτ).
Παναιτωλικός: Ανέστης, Αποστολάκης (19′ Λιάβας), Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης (73′ Μόρσεϊ), Μάρτενσον, Χουχούμης, Ντίας (73′ Μπουζούκης), Ξενιτίδης (64′ Σενγκέλια), Κολοβός (64′ Μαλής), Πέδρο.