Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Παναιτωλικός: Ήττα στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ

Ο Γαλανόπουλος το γκολ για τους γηπεδούχους

Σ’ ένα ματς με κακό θέαμα, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, το απόγευμα της Τετάρτης (6/1). Η Ένωση έφτασε στη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Γαλανόπουλου από το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι αγχώθηκαν κόντρα στην ομάδα του Δέλλα, αλλά τελικώς έφτασαν στη νίκη και το τρίποντο. Από την άλλη, ο Παναιτωλικός κρατάει την σφιχτή του παρουσία στην άμυνα, αλλά προβλημάτισε και πάλι στην δημιουργία.

Ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε πολύ καλά στημένος αμυντικά, παρ’ ότι οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να αιφνιδιάσουν στο ξεκίνημα του αγώνα με το φάουλ του Τάνκοβιτς στο 2′ που μπλόκαρε ο Κνετ κι ένα σουτ του Γκαρσία στο 3′ το οποίο πέρασε άουτ. Η ομάδα του Δέλλα είχε κλείσει πολύ καλά τους χώρους, αλλά, πάνω που έφτανε το ημίχρονο, η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχυτα. Μπακάκης, Μάνταλος και Γαλανόπουλος συνδυάστηκαν υπέροχα, με τον τελευταίο σε κενή εστία να γράφει το 1-0.

Στην επανάληψη, ο Λιβάγια, με το που μπήκε στο ματς, απείλησε για το 2-0, μετά από όμορφη συνεργασία με τον Μάνταλο, αλλά δε νίκησε τον κνετ. Στο 53′ ο Τσιγκρίνσκι πάσαρε λανθασμένα στον Νεντελτσιάρου, ο Ντάλσιο έκλεψε και σούταρε, με τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει τη μπάλα.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν ένα δεύτερο γκολ. Στο 62′ ο Ολιβέιρα παρότι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση καθυστέρησε υπερβολικά και δεν κατάφερε να πλασάρει τον Κνετ. Ο Παναιτωλικός δε μπορούσε να απειλήσει τους γηπεδούχους, οι οποίοι από την πλευρά τους δεν έβγαζαν ενέργεια στο χορτάρι. Το παιχνίδι στη συνέχεια δεν είχε τίποτε το αξιόλογο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με σκορ 1-0.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μιτάι (79′ Ινσούα), Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης (67′ Σβάρνας), Γαλανόπουλος, Σάκχοφ, Μάνταλος (79′ Μαχαίρας), Τάνκοβιτς (67′ Σιμόες), Γκαρσία (50′ Λιβάια), Ολιβέιρα.
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Περέιρα (63′ Μάζουρεκ), Κωνσταντόπουλος, Μαλής, Τζανακάκης (69′ Αριγίμπι), Λιάβας, Τσιγγάρας, Ταχάρ (76′ Γιάκολις), Ντάλσιο, Μανθάτης (69′ Μεντίνα), Βέργος (63′ Αζάντι).