Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Παναιτωλικός: 2-2 με τη Λαμία, σ’ ένα ματς που ήταν καλύτερος

Εξαιρετικό παιχνίδι – Ο Παναιτωλικός πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο 90+1

Παρ’ ότι ήταν καλύτερος της Λαμίας, ο Παναιτωλικός βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ δύο φορές στο παιχνίδι της 4ης Αγωνιστικής της Super League, την Κυριακή 26 Σεπτεμβρίου. Ντουάρτε (30′) και Βαρόνε (90+1′) ισοφάρισαν τα γκολ των Μαζουλουξή (9′) και Νούνιες (66′) και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον Παναιτωλικό. Οι παίκτες του Γρηγορίου έκλεισαν γρήγορα τον Τίτορμο στα καρέ του και προηγήθηκαν στο 9ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τιρόνε, με τον Μαζουλουξή που πήρε μόνος του την κεφαλιά για το 1-0. Λίγο πιο πριν, στο προηγούμενο κόρνερ, ο Μανουσάκης είχε δοκάρι. Ο Αναστασίου άλλαξε τα πλάνα του, προσάρμοσε το σύστημά του στα νέα δεδομένα και οι Αγρινιώτες πήραν μέτρα στο γήπεδο. Δεν άργησαν, μάλιστα, να ισοφαρίσουν με καταπληκτικό γκολ του Ντουάρτε έξω από την περιοχή, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.

Στη συνέχεια η ομάδα του Αναστασίου είχε την κατοχή και ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, χωρίς ωστόσο να συμβεί κάτι μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη, η Λαμία απείλησε με τον Ρόμανιτς στο 47′, αλλά ύστερα ο Παναιτωλικός ήταν επιβλητικός και πίεζε για την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν με τακτικές αλλαγές του Γρηγορίου και, μάλιστα, προηγήθηκαν ξανά στο 66′. Βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Νούνιες πλάσαρε, Βαρόνε και δοκάρι απέκρουσαν τη μπάλα, αλλά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο, ο Μανουσάκης έστρωσε στον Νούνιες κι αυτός με δεύτερο πλασέ έκανε το 2-1.

Οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν αισθητά, ενώ ο Παναιτωλικός άλλαξε ξανά σύστημα, αλλά δε μπορούσε ν’ απειλήσει με ευκολία. Ωστόσο, ο Μπαρμπόσα με έξυπνη εκτέλεση φάουλ στο 90+ έδωσε στον Βαρόνε και ο Ιταλός χαφ σκόραρε από κοντά για την ισοφάριση. Ο Βέργος, αμέσως μετά, λίγο έλειψε να κάνει το 2-3, αλλά τη κεφαλιά του απέκρουσε ο Σαράνοφ.

Λαμία: Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Βύντρα, Αντέτζο, Ανχελ Μαρτίνεθ, Τρούμπουλος (57′ Γκόλεμιτς), Νούνιες, Μανουσάκης (57′ Προβυδάκης) , Ρόμανιτς (81′ Τσούκαλος), Τιρόνε (74′ Σαραμαντάς), Μανούσος (74′ Αραμπούλι).
Παναιτωλικός: Ροντρίγκες, Λούι (81′ Μόρσεϊ), Βργκος, Κορνέλιους (87′ Μπαρμπόσα), Χουχούμης,Τσιγγάρας, Φλόρες (81′ Καρέλης), Βαρόνε, Ντίας, Ντουάρτε, Βέργος.