Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Πάλι δεν σκόραρε, πήρε όμως την ισοπαλία στα Γιάννενα

Σημαντικός βαθμός για τα «καναρίνια» (0-0)

Σημαντικό βαθμό πήρε ο Παναιτωλικός το απόγευμα του Σαββάτου (7/11) κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, μένοντας στο 0-0. Γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι δεν απέδωσαν καλό θέαμα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να λήξει χωρίς σκορ και τον Παναιτωλικό να συμπληρώνει 8 αγώνες με μόλις 3 γκολ ενεργητικό (τα 2 από πέναλτι)! Σημαντικό αποτέλεσμα παρ’ όλα αυτά για τους Αγρινιώτες, που δεν χάνουν εύκολα κι έφτασαν τις 4 ισοπαλίες και τους 4 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα. Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε δύο δοκάρια με Ελευθεριάδη και Παντελάκη, δε μπόρεσε όμως να φτάσει στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο. Απείλησαν στο 14’ με τον Λεο, αλλά ο Κνετ απέκρουσε. Στο 21′ η κεφαλιά του Παντελάκη έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 38′ ο Ελευθεριάδης είχε δοκάρι με σέντρα σουτ που επιχείρησε από τα αριστερά. Είχε προηγηθεί ένα κακό και αδύναμο σουτ του Ντίας στο 5ο λεπτό, ενώ ο Αριγίμπι στο 45′ απείλησε και πάλι με σουτ.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός ανέβασε πιο ψηλά τις γραμμές του και απείλησε ξανά με τον Αμερικανό εξτρέμ στο 57′, αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στη συνέχεια και στο 66′ έχασαν νέα ευκαιρία με τον Λεό, ενώ ο Παμλίδης έχασε κι άλλη ευκαιρία στο 76′ με προβολή. Ο ΠΑΣ είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Παντελάκη στο 84’, ενώ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μεντόσα στον Καρτάλη στο 74΄, αλλά ο Ευαγγέλου έδειξε «παίζεται».

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης, Σάλιακας (74’ Οικονομόπουλος), Παντελάκης, Κάργας, Πέερσμαν, Νάουμετς (61’ Καρτάλης), Σιόντης, Λιάσος (74’ Ντομίνγκεθ), Ελευθεριάδης, Παμλίδης, Λεό.
Παναιτωλικός: Κνετ, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Καρασαλίδης (72’ Μαλής), Βάντερσον, Ντάλσιο, Ντίας (90’ Ντουάρτε), Αριγίμπι (65’ Μάζουρεκ), Γιάκολις, Μεντόσα, Βέργος.