Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Πάλι δεν κατάφερε να κερδίσει στο Αγρίνιο, 1-1 με τη Λαμία

Ο Καρέλης το γκολ για τον Παναιτωλικό

Χωρίς νικητή έληξε το ματς του Παναιτωλικού με τη Λαμία, στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, το βράδυ της Κυριακής 12 Μαρτίου 2023. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με τον Καρέλη να πετυχαίνει το 12ο φετινό του τέρμα, αλλά ο Ντε Βινσέντι έδωσε σημαντικό βαθμό στην ομάδα του πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε δύο φορές με τον Βέργο (5′ και 6′). Ο Παναιτωλικός «απάντησε» στις ευκαιρίες με φάουλ του Σενγκέλια (8′), που πέρασε λίγο άουτ, ενώ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί στο 14′, αλλά ο Γκαραβέλης αντέδρασε σωστά όταν η μπάλα, σε σέντρα του Ντουάρτε, άλλαξε πορεί και πήγαινε προς τα δίχτυα. Ο Σιμόν λίγο έλειψε να βάλει μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους (42′), αλλά το 0-0 παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάνοντας πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις τους. Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε έπειτα από λάθος του Γκαραβέλη, ο οποίος από σέντρα του Χουχούμη έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Καρέλης σε κενή εστία έκανε το 1-0. Ο Λάρσον έχασε την ευκαιρία να πετύχει το 2-0, ενώ η Λαμία πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο για να φτάσει στην ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενοι το κατάφεραν με εξαιρετική απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι στο 71′. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Παναιτωλικός: Γκρατερόλ, Αποστολάκης, Ούνε Λάρσον, Μάλης, Χουχούμης, Ντίας (80′ Μόρσεϊ), Μλάντεν, Σενγκέλια (86′ Πέντρο), Ανιόρ (61′ Κολοβός), Ντουάρτε (80′ Μπουζούκης), Καρέλης.
Λαμία: Γκαραβέλης, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Αμπαντά, Μαρτίνεθ (66′ Ντε Βινσέντι), Στάνκο (66′ Μπεχαράνο), Νούνιες (86′ Μανούσος), Ασκόβσκι (86′ Καραμάνος), Τσιλούλης (86′ Μεντίνα), Βέργος