Ο Παναιτωλικός έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και γνώρισε την ήττα στα Γιάννενα από τον τοπικό ΠΑΣ (2-0), το μεσημέρι του Σαββάτου (5/3) στο πλαίσιο της 25ης Αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Ο Κυριακίδης έβγαζε ότι μπορούσε, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τα “καναρίνια” που ηττήθηκαν σχετικά εύκολα από τους Γιαννιώτες με δύο γκολ από τους Λίλα και Ακόστα.

Ο ΠΑΣ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ακόστα να πιάνει το σουτ στο 5ο λεπτό και τον Μανιά με προβολή να απειλεί στο 9ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 26ο λεπτό, ο Ίλιτς παρέλαβε την μπάλα από τον Μανιά, αλλά νικήθηκε από τον Κυριακίδη. Δύο λεπτά αργότερα, στο 28′, ο Σέρβος πέρασε Κούσα και Μάκο, αλλά νικήθηκε ξανά από τον γκολκίπερ του Παναιτωλικού.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 35ο λεπτό, με τον Κάπελ να κουβαλά την μπάλα μετά την κόντρα που κέρδισε και να επιχειρεί με το αριστερό το σουτ, το οποίο εξουδετερώθηκε από τον Περιστερίδη. Το πρώτο ημίχρονο συνέχισε με κακό ρυθμό

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε. Ο ΠΑΣ είχε την πρωτοβουλία, αλλά ο Κυριακίδης έβαζε δύσκολα στους γηπεδούχους. Στο πρώτο τέταρτο ο ρυθμός ήταν κακός, ενώ δεν υπήρχε και κάποια άξια αναφοράς φάση. Στο 62ο λεπτό, ο Μαρκόφσκι προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τη σύγχυση στην άμυνα του ΠΑΣ, ωστόσο ο Περιστερίδης επενέβη άμεσα και.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους. Στο 67, ο Ακόστα με κεφαλιά τροφοδότησε τον Μανιά, ο οποίος ολομόναχος στο κέντρο της άμυνας, με σκαστή κεφαλιά νικήθηκε από τον Κυριακίδη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ίλιτς έπιασε εξαιρετικό σουτ, αλλά ο Κυριακίδης προέβη σε ακόμη μια εξαιρετική απόκρουση. Μετά την εκτέλεση αυτού, ο Τζημόπουλος βρέθηκε στο κέντρο της άμυνας του Παναιτωλικού, έπιασε το σουτ εξ’ επαφής, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Ο ΠΑΣ συνέχισε να πιέζει και άνοιξε το σκορ στο 73ο λεπτό. Ο Ίλιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λίλα έπιασε τη γυριστή κεφαλιά και νίκησε τον Κυριακίδη για το 1-0, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τζημόπουλος στο κέντρο της άμυνας του Παναιτωλικού έπιασε την κεφαλιά ολομόναχος, αλλά ο Κυριακίδης αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του για δεύτερη φορά. Κάτι που δεν έγινε στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Ακόστα με κεφαλιά στη δεξιά γωνία του Κυριακίδη έκανε το 2-0, που ήταν το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Ναδάλες (93′ Καρανίκας), Στρούνα, Τσουκαλάς, Λίλα, Ακόστα, Ίλιτς (90′ Ηλιάδης), Μανιάς(82′ Γιάκος).
Παναιτωλικός (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Μάρκος Πάουλο (80′ Χαντάκιας), Κέβιν (87′ Κλέζιο), Βασιλούδης (79′ Οσμάρ Φερέιρα), Μάκος, Κάπελ, Ουάρντα, Μουνιός, Μαρκόγσκι.
Γκολ: 73′ Λίλα, 92′ Ακόστα.
Κάρτες: 79′ Σκόνδρας, 87′ Μιχαήλ / 32′ Μάρτιν, 60′ Κάπελ, 66′ Μάρκος Πάουλο, 76΄Μύγας