Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Νέα εκτός έδρας νίκη του ΑΟ Αγρινίου στην Κατερίνη

Εκτός έδρας νίκη στην Κατερίνη κόντρα στον Πιερικό πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου, που επικράτησε με 53-70 του Αρχέλαου και συνεχίζει την πολύ καλή του πορεία στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής.

Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας και έχει ακόμη έναν αγώνα με το Άργος Ορεστικού την επόμενη Κυριακή.

Οι Αγρινιώτες ήταν κοντά στο σκορ και δεν αιφνιδιάστηκαν από τους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο (19-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μυριούνη βελτιώθηκαν πολύ στην άμυνα και δέχτηκαν μόλις 6 πόντους, κάτι που τους βοήθησε να ανεβάσουν τη διαφορά στο +6 με τη λήξη του ημιχρόνου (25-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα ήταν λίγο-πολύ η ίδια (41-46), αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Αγρινιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση έφτασαν στη νίκη με 53-70.

Εξαιρετικός για τον ΑΟ Αγρινίου ο Αναστασάκης (16π.), ενώ πολύ καλοί ήταν επίσης ο Ναούμης (12π.) και ο Μπερερής (11π.).

Δεκάλεπτα: 19-17, 25-31, 41-46, 53-70.
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Καλτσουνάς 5(1),Παρμακτσίδης,Γκογκίδης 5,Παπαδόπουλος 4, Σουκάρας,Ασημάκης 23(2), Ζησόπουλος 5(1),Οικονόμου,Τοπούζης 9,Μουρίκας,Tσιλιγγαρίδης 2.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Κυριλής 2,Μπερερής 11,Ναούμης 12(2), Μπαρούχας 3(1),Σκαρλάτος 7(1), Μήτσου 6(1), Γεωργούλας 9(1), Αναστασάκης 16(1), Πουρνάρας 4.