Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

ΜΙΝΙ 2002: Με πάθος και καλό μπάσκετ στους 4 η ΑΛΦΑ (ΦΩΤΟ)

Την πρόκριση της στα ημιτελικά της ΕΣΚΑΒΔΕ πήρε η ΑΛΦΑ 93 που κέρδισε με 74-25 τον Πύρρο Αρταίων, φτάνοντας στις 12 σερί νίκες φέτος. Είναι η πρώτη φορά που η ΑΛΦΑ στη σύγχρονη ιστορία της, επί της νέας διοίκησης, φτάνει στη φάση αυτή αξιοποιώντας ουσιαστικά την πρώτη της φουρνιά από τις ακαδημίες της ομάδας.

Στα του αγώνα, που έγινε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου το μεσημέρι της Μ. Τετάρτης (27/4), οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη απέδωσαν εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα και έφτασαν με πολύ άνεση στην πρόκριση, δεχόμενοι μάλιστα μόλις 25 πόντους σε 40 λεπτά!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και με ένα εκπληκτικό σερί 21-0 στα πρώτα 7 λεπτά έδειξαν ποιος θα είναι το αφεντικό του αγώνα. Ο Πύρρος αντέδρασε ελαφρώς πετυχαίνοντας 4 πόντους με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-4. Στη δεύτερη περίοδο, οι Αγρινιώτες έχασαν τον ρυθμό τους και την αυτοσυγκέντρωσή τους στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στους 16 πόντους τη διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου (31-15).

Στην επανάληψη η ΑΛΦΑ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, τήρησε στο έπακρο τις οδηγίες του προπονητή της και με επιμέρους σκορ 26-7 στο τρίτο δεκάλεπτο “καθάρισε” τον αγώνα από πολύ νωρίς, παίρνοντας διαφορά 35 πόντων (57-22). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ντίνος Καραπιπέρης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδιά, με τη διαφορά να αυξάνεται ακόμη περισσότερο, στους 49 πόντους, για το τελικό 74-25.

Με το σφύριγμα της λήξης οι παίκτες της ΑΛΦΑ ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς για την μεγάλη τους επιτυχία, ενώ ο κόσμος που βρέθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ χειροκροτούσε την προσπάθεια και των δύο ομάδων. Αξίζει εδώ να σημειωθεί ότι στην κερκίδα βρέθηκαν αρκετοί γονείς και φίλοι της ομάδας, αλλά και άλλων ομάδων του Αγρινίου, που στήριξαν την προσπάθεια αυτή. Η διοίκηση της ΑΛΦΑ, με ανακοίνωσή της, ευχαριστεί τον κόσμο για τη στήριξή του.

Από την ΑΛΦΑ δεν υστέρησε κανείς, αφού όλα τα παιδιά έκαναν το καθήκον τους και με το παραπάνω, ενώ τέσσερις παίκτες έφτασαν πάνω από 15 πόντους στο ενεργητικό τους, κάτι που δείχνει τον πλουραλισμό της ομάδας.

ΜΙΝΙ 2002: ΑΛΦΑ 93 – Πύρρος Αρταίων 74- 25.
Δεκάλεπτα: 24-4, 7-11, 26-7, 17-3.
ΑΛΦΑ 93 (Καραπιπέρης): Λυμπέρης 15(2), Τασολάμπρος 15(3), Χρήστου 15(2), Βαζούκης 15(3), Παπαχρήστος Δ. 2, Λάμπρης 3(1), Καλαμπόκας 2, Παπαχρήστος Ν. Δ. 2, Σιαδήμας 1, Σαράκης, Τσιλιμπώκος 4, Κύρκος.

* Η ΑΛΦΑ αντιμετωπίζει στους 4 τον Αίολο Αστακού το Σάββατο 7 Μαΐου στο ΔΑΚ Μεσολογγίου.