Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Κύπελλο: Πρώτη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό, με ανατροπή (2-1)

Μετά το «διπλό» με ανατροπή στην ΑΕΚ, ιστορική νίκη για τα «καναρίνια» και με τον Ολυμπιακό – Μεντόσα και Καρέλης σκόραραν ξανά

Με τον Μεντόσα να ισοφαρίζει και τον Καρέλη να «γράφει» το 2-1, ο Παναιτωλικός επικράτησε στο Αγρίνιο του Ολυμπιακού για πρώτη φορά στην ιστορία του, στο πλαίσιο της φάσης των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος, το μεσημέρι της Τετάρτης 19 Ιανουαρίου. Η ομάδα του Αναστασίου, παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Ελ Αραμπί, έκανε ό,τι έκανε και με την ΑΕΚ. Ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά. Ντεμπούτο έκανε ο Ανέστης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά και με ρυθμό. Ο Παναιτωλικός είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντουάρτε στο 2′. Ο Μεντόσα τον έβγαλε σε θέση τετ α τετ, ο Πορτογάλος πλάσαρε, αλλά ο Ξενιτίδης πρόλαβε να επέμβει διώχνοντας σε κόρνερ. Στην πρώτη τους ουσιαστική φάση, οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν γκολ. Στο 13′, ο Βαλμπουενά σέντραρε για τον Ελ Αραμπί, ο οποίος με προβολή από κοντά άνοιξε το σκορ. Τρία λεπτά μετά, ο Μαροκινός λίγο έλειψε να κάνει το 0-2.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν λίγο μετά. Στο 23′ ο Ντουάρτε με πλασέ σημάδεψε το δοκάρι, η φάση συνεχίστηκε με τον Βέργο, με τη μπάλα να στρώνεται τελικά στον Μεντόσα, ο οποίος με σουτ έκανε το 1-1, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Μαρτίνς έκανε αλλαγές. Ο νεοεισελθών Τικίνιο παραλίγο να κάνει το 1-2 με συρτό σουτ στο 52′, αλλά ο Ανέστης είπε «όχι». Λίγο μετά, στο 59′, απείλησε ξανά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Η ομάδα του Αναστασίου αμέσως μετά πήρε κεφάλι στο σκορ. Βγήκε ωραία στην επίθεση, ο Μεντόσα έβγαλε στον Καρέλη και αυτός με ωραίο τρόπο πλάσαρε για το 2-1. Ο Τίτορμος έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Βέργο, αλλά ακυρώθηκε από το VAR για οφσάιντ. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε ν’ αντιδράσει χωρίς επιτυχία, με τον Παναιτωλικό να παίρνει προβάδισμα για τη ρεβάνς στο «Καραϊσκάκης».

Παναιτωλικός: Ανέστης, Μπακαδήμας (83′ Λούι), Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης (89′ Περέιρα), Αντούνες, Μάρτενσον (62′ Μόρσεϊ), Μεντόσα (83′ Φλόρες), Βέργος, Ντουάρτε, Καρέλης (62′ Τσιγγάρας).
Ολυμπιακός: Κρίστινσον, Μπαγκαλιάνης, Παπαδόπουλος (76′ Λοβέρα), Μπα (46′ Παπασταθόπουλος), Ανδρούτσος, Ξενιτίδης, Σουρλής, Καρμπόβνικ (62′ Κίτσος), Βρουσάι, Βαλμπουενά (46′ Λόπες), Ελ Αραμπί (46′ Τικίνιο).