Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Κύπελλο: Η Καλαμάτα απέκλεισε στα πέναλτι τον Παναιτωλικό

Πιο μαχητικοί οι γηπεδούχοι – Ανήμπορος να κάνει παιχνίδι ο Τίτορμος – Οι δύο γκολάρες του Φλόρες δεν ήταν αρκετές

Αγγαρεία γι’ ακόμη μία χρονιά έκανε στο Κύπελλο ο Παναιτωλικός και πλήρωσε αυτή του τη λογική με πρώορο αποκλεισμό από τη μαχητική Καλαμάτα, το απόγευμα της Τετάρτης (19/10). Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με γκολάρα του Φλόρες, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ανατροπή μέσα σε 3 λεπτά (!) με δύο γκολ από τον Ρόβα. Ο Φλόρες ισοφάρισε, αλλά στα πέναλτι Μόρσεϊ και Κολοβός αστόχησαν και η Καλαμάτα πήρε την πρόκριση.

Την πρώτη έκπληξη στον θεσμό του Κυπέλλου έκανε η Καλαμάτα, που απέκλεισε τον Παναιτωλικό μπροστά σε περίπου 2.000 φίλους της. Οι Αγρινιώτες, που έπαιξαν με πολλές αλλαγές στο αρχικό τους σχήμα, προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του αγώνα με γκολάρα από τον Φλόρες (30′). Η Καλαμάτα αντέδρασε άμεσα και στο 35′ ο Ρόβας ισοφάρισε μετά από φάουλ του Βασιλόγιαννη. Τρία λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 2-1, έπειτα από λάθος του Στεργιάκη σε σέντρα του Κωνσταντινόπουλου. Ο Τίτορμος είχε χάσει σημαντική ευκαιρία με τον Ξενιτίδη (10′).

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Πίεσε, αλλά δε μπορούσε να δημιουργήσει ιδιαίτερα επικίνδυνες καταστάσεις. Παρ’ όλα αυτά ισοφάρισε με νέα γκολάρα του Φλόρες (78′). Ο Στεργιάκης έσωσε την ομάδα του λίγο μετά (87′), το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (ο Μόρσεϊ είχε σημαντική ευκαιρία στο 107′) και από εκεί στα πέναλτι.

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε δύο πέναλτι από Μόρσεϊ και Κολοβό και η Καλαμάτα πήρε την πρόκριση.

Καλαμάτα: Ταΐρης, Ασίγκμπα (73’ Β. Καραγκούνης), Κωσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Μπενίτες (81’ Ούγκο), Άλβες (69’ Αναστασόπουλος), Παπατόλιος, Βασιλόγιαννης (81’ Αρναρέλης), Ρόβας, Πασάς.
Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Αποστολάκης (82’ Μπακάκης), Μαλής (106’ Κορνέλιους), Λιάβας, Χατζηθεοδωρίδης, Τσιγγάρας (69’ Σενγκέλια), Φλόρες, Βαρόνε (60’ Κολοβός), Ξενιτίδης (60’ Μόρσεϊ), Ντουάρτε (100’), Πέδρο.

Ακολουθήστε το agriniovoice.gr στο Google.