Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ήττα στο Αγρίνιο, με ανατροπή από τον Βόλο

Δύο γκολ ο Τσοκάνης, ανόητη αποβολή του Καρέλη πριν το ημίχρονο

Εξαιρετικό παιχνίδι έγινε στο Αγρίνιο ανάμεσα σε Παναιτωλικό και Βόλο, το Σάββατο (8/10), όπου ο Τίτορμος γνώρισε την ήττα με ανατροπή (2-3). Οι Αγρινιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με την αποτελεσματικότητα που τους χαρακτηρίζει προηγήθηκαν με 2-0 από πολύ νωρίς (Σενγκέλια και Νταγκό τα γκολ). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν όμως και ισοφάρισαν σε 2-2 πριν το ημίχρονο, ενώ ο Καρέλης αποβλήθηκε με ανόητη ενέργεια στο 44′. Ένα λάθος του Στεργιάκη, στην επανάληψη, έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Ιδανικό ξεκίνημα είχε στον αγώνα ο Παναιτωλικός, που έδωσε χώρο στον Βόλο, για να «χτυπήσει» σε αντεπιθέσεις. Ο Κολοβός με εξαιρετική πάσα στο 7ο λεπτό βρήκε τον Σενγκέλια, ο οποίος με φανταστική «λόμπα» έκανε το 1-0 από απόσταση 35 περίπου μέτρων. Λίγο μετά, ο Κολοβός έπαιξε και πάλι στο χώρο για τον Νταγκό. Αυτός πέρασε τον αντίπαλό του, πλάσαρε αδύναμα, αλλά η μπάλα βρήκε στον Εσκοβάλ και κατέληξε στην εστία της ομάδας του για το 2-0 του Παναιτωλικού. Ο Σενγκέλια έχασε την ευκαιρία στο 21′ να κάνει το 3-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Οζέγκοβιτς, αλλά απέκρουσε ο Στεργιάκης.

Ο Βόλος ανέβασε ρυθμό και με τον Τσοκάνη έφερε το ματς στα ίσια. Στο 28′ ο πρώην παίκτης του Παναιτωλικού μείωσε με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και λίγο μετά (35′), έπειτα από στημένη μπάλα, ο Τσοκάνης με κεφαλιά έκανε το 2-2. Στο 32′, ο Φερνάντες είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία, με τον Στεργιάκη ν’ αποκρούει.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μομέντουμ και η ψυχολογία τους ανέβηκε ακόμα περισσότερο με την ανόητη αποβολή του Καρέλη (44′).

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε. Ο Παναιτωλικός αμυνόταν και οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή. Οι παίκτες του Αναστασίου, μάλιστα, είχαν ευκαιρίες να προηγηθούν και πάλι έπειτα από στημένες φάσεις με Μπακάκη (53′) και Κορνέλιους (58′). Αισίως φτάσαμε στο 78′, όπου ο Βόλος ολοκλήρωσε την ανατροπή. Σε μία εύκολη σέντρα, ο Στεργιάκης έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Κούτσιας πλάσαρε σε κενή εστία για το 2-3, που δεν άλλαξε μέχρι τέλους.

Παναιτωλικός: Στεργιάκης – Μπακάκης, Λάρσον, Κορνέλιου, Χουχούμης, Φλόρες (46′ Μλάντεν), Μάρτεσον (83′ Ζοάο Πέδρο), Κολοβός (83′ Ντίας), Σενγκέλια (72′ Ντουάρτε), Καρέλης, Νταγκό (66′ Μόρσεϊ).
Βόλος: Κλέιμαν, Ουές (88′ Ματίγια), Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα , Μπαριέντος, Τσοκάνης, Φερνάντες, Μεθκίδα (61′ Κούτσιας), Ντέλετιτς (75′ Μπατόκιο), Οζέγκοβιτς (88′ Τάχατος).

Ακολουθήστε το agriniovoice.gr στο Google.