Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ήττα στη Θεσσαλονίκη και παράπονα από τη διαιτησία για τον ΑΟ Αγρινίου

Την ήττα γνώρισε εκτός έδρας ο ΑΟ Αγρινίου στη Θεσσαλονίκη, από τον Ερμή Λαγκαδά με 68-58, με τους φιλοξενούμενους να έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία των Παπαγερίδη και Ντούρα.

Ο Ερμής πατούσε ελαφρώς καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο που προηγήθηκε με 22-18 και εδραίωσε διαφορά 9 πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου (36-27). Ο Γκαμούρας των γηπεδούχων προκαλούσε πονοκεφάλους στην άμυνα του ΑΟ Αγρινίου, που δεν μπορούσε να αντιδράσει μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αρκετά να φτάσουν στην ισοφάριση και με αντεπίθεση διαρκείας από Μπερερή και Γεωργούλα, αλλά η διαφορά έκλεισε στους 3 πόντους με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού (47-44). Πάνω που οι παίκτες του Μυριούνη έδειχναν να παίρνουν τα πάνω τους, ένα σερί 8-0 στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου από τους γηπεδούχους ανέβασε τη δυσκολία του αγώνα σε υψηλά επίπεδα. Στη συνέχεια οι Αγρινιώτες δεν αντέδρασαν σωστά και μοιραία γνώρισαν την ήττα με 68-58.

Ο Γκαμούρας σημείωσε 18 πόντους και προβλημάτισε ιδιαίτερα την άμυνα του ΑΟ Αγρινίου, ενώ για τους Αγρινιώτες, οι Μπερερής (13π.) και Γεωργούλας (12π.) βοήθησαν αρκετά σε κάποια σημεία του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 22-18, 36-27, 47-44, 68-58.
Ερμής Λαγκαδά (Αγγελής): Γεωργιάδης 12, Νότης, Ακεψιμαΐδης 10, Καϊκλής, Πιλκούδης 4, Παρίτσης 14, Ελευθεριάδης 4(1), Γκαμούρας 18, Παπαδόπουλο, Καντάρκος 6, Βενετίδης.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Κυριλής 5(1), Μπερερής 13(1), Παραπούρας, Ναούμης 8(1), Μπαρούχας 6(1), Σκαρλάτος, Γεωργούλας 12, Μήτσου 5, Αναστασάκης 9, Πουρνάρας, Κόκκιος.