Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ήττα στη Λαμία για τον Παναιτωλικό

Ήττα με 1-0 από πολύ νωρίς για τα «καναρίνια» – Έχασε σπουδαία ευκαιρία ο Καρέλης

«Με την πλάτη στον τοίχο» ξεκίνησε το παιχνίδι του και στη Λαμία ο Παναιτωλικός, καθώς βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ. Μόλις στο 7ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 1-0 με τον Καρλίτος να εκμεταλλεύεται επικίνδυνη σέντρα του Λονγκό με κοντινή κεφαλιά. Αμέσως μετά, η Λαμία λίγο έλειψε να φτάσει σε δεύτερο τέρμα με τον Τσιλούλη (13′) να χάνει σημαντική ευκαιρία έπειτα από όμορφη πάσα του Καρλίτος.

Από το 15′ και μετά, ο Παναιτωλικός ανέβασε τις γραμμές του, πήρε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφερε ν’ απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Κοσέλεφ, ούτε καν από τα αρκετά στημένα που κέρδισε. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ οργανωμένοι στα «μετόπισθεν», ενώ απειλούσαν όποτε έβρισκαν ευκαιρία στις αντεπιθέσεις, με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός επιχείρησε να επιτεθεί πιο δραστικά. Ο Πέδρο με προβολή απείλησε στο 48′, ενώ ο Καρέλης έχασε το… άχαστο στο 51′, όταν ο Κοσέλεφ ήταν εξουδετερωμένος, αλλά δεν κατάφερε να πιάσει «γεμάτα» τη μπάλα προ κενής εστίας μετά από παράλληλη σέντρα του Σενγκέλια. Μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα δεν έγινε κάτι το ιδιαίτερο, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι επιχειρούσαν να βρουν χώρους όντας μόνιμα λίγο έξω από την περιοχή της Λαμίας. Οι παίκτες του Σούρερ δημιούργησαν προϋποθέσεις για να ισοφαρίσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν σε αρκετές περιπτώσεις, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν λίγο πριν το τέλος του αγώνα με Αμαράλ και Ακούνια να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες.

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεφ, Φερέιρα, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σαντάνα, Νούνιες (60′ Αμαράλ), Σλίβκα (88′ Τσιλιανίδης), Τσιλούλης (60′ Τόσιτς), Λόνγκο (60′ Ακούνια), Καρλίτος (79′ Στάνκο).
Παναιτωλικός (Σούρερ): Καπίνο, Μάλης, Μπρούνο Ντουάρτε, Οικονόμου, Σίλβα (90+2′ Μαυρίας), Μπαλντασάρα (70′ Χουάνπι), Πέρες (86′ Ντίας), Σενγκέλια (86′ Βοΐλης), Φεντερίκο Ντουάρτε (70′ Ξενιτίδης), Καρέλης, Πέδρο.