Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ήττα με ανατροπή από τον ΟΦΗ στο Αγρίνιο

Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε νωρίς, αλλά οι Κρητικοί απάντησαν γρήγορα και τελικώς πήραν τη νίκη με 1-2

Για πρώτη φορά φέτος ο Παναιτωικός μπήκε «οδηγός» σε παιχνίδι του, ωστόσο το γρήγορο γκολ του Καρέλη (στο 7ο λεπτό) δεν ήταν αρκετό για τον Τίτορμο να «λύσει» τα πόδια του και δέκα λεπτά μετά ισοφαρίστηκε, έπειτα από όμορφη ενέργεια του Λάμπρου και αυτογκόλ του Μαλή. Οι Κρητικοί ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, με πέναλτι του Νέιρα (60′). Τρίτη σερί ήττα εντός έδρας για τον Παναιτωλικό, που δεν είχε την απόδοση των προηγούμενων αγώνων.

Γρήγορα απέκτησε ρυθμό το παιχνίδι του Παναιτωλικού με τον ΟΦΗ, ενώ οι παίκτες του Αναστασίου έφτασαν στο γκολ στο 7ο λεπτό. Μετά από εξαιρετική σέντρα του Λούι, ο Καρέλης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με όμορφη κεφαλιά, πετυχαίνοντας το πρώτο του επίσημο γκολ μετά τον Ιανουάριο του 2019 και -φυσικά- το πρώτο του με τον Τίτορμο στο στήθος.

Ωστόσο, ο Παναιτωλικός παραχώρησε άμεσα τον έλεγχο στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήραν μέτρα και δεν άργησαν να ισοφαρίσουν. Οι παίκτες του Αναστασίου αδυνατούσαν να κρατήσουν την κατοχή της μπάλας. Ο Λάμπρου, λοιπόν, με όμορφη ατομική ενέργεια από δεξιά πάτησε περιοχή, γύρισε παράλληλα και ο Μαλής με αυτογκόλ ισοφάρισε για τους Κρητικούς.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, είχαν 1-2 ευκαιρίες, ενώ και ο ΟΦΗ έχασε σημαντική ευκαιρία στο 41′ με τον Τοράλ. Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός ήταν πιο δραστήριος, αλλά ο ΟΦΗ πιο… αποτελεσματικός. Μετά από φάση διαρκείας, ο ρέφερι Γρατσάνης ειδοποιήθηκε από το VAR για χέρι του Καρέλη και καταλόγισε πέναλτι. Ο Νέιρα ανέλαβε την εκτέλεση για το 1-2.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε ν’ αντιδράσει χωρίς επιτυχία, ενώ ο ΟΦΗ απειλούσε με τον Ντουρμισάι (72′ και δοκάρι στο 80′). Στο 86′ ο Νέιρα νικήθηκε από τον Μελίσσα και το ματς έληξε 1-2.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μελίσσας, Λούι (79′ Κορνέλιους), Μαλής, Βργκοτς, Αντούνες (79′ Αποστολάκης), Τσιγγάρας (63′ Φλόρες), Βαρόνε, Μόρσεϊ (63′ Ζέστεντ), Καρέλης (79′ Χρ. Μπελεβώνης), Ντουάρτε, Βέργος.
ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Πασαλίδης (74′ Σελίμοβιτς), Μπαλογιάννης – Μεγιάδο, Γκαγιέχος,Τοράλ (57′ Καστάινιος), Νέιρα, Λάμπρου (70′ Ντουρμισάι), Φαν Ντάινεν (70′ Γιαννούλης).