Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ήττα και αποδοκιμασίες για τον Παναιτωλικό

Η Λαμία ανέτρεψε το 1-0 και πέρασε από το Αγρίνιο με νίκη 3-1, για τρίτη σερί χρονιά στα playouts

Για τρίτη σερί χρονιά, η Λαμία κερδίζει τον Παναιτωλικό στην έδρα του στην διαδικασία των playouts. Αυτή τη φορά μάλιστα με ανατροπή, καθώς τα «καναρίνια» προηγήθηκαν με γκολ του Λιάβα. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, με δύο γκολ σε διάστημα 1:30 περίπου λεπτού έφεραν τα πάνω-κάτω και πήραν σπουδαία νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για σωτηρία. Αποδοκιμασίες στο τέλος του αγώνα από τον κόσμο.

Ο Παναιτωλικός μπήκε πολύ καλά στον αγώνα και κυριάρχισε στο πρώτο τέταρτο βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Ο Χουάνπι ήταν εξαιρετικός και οργάνωνε τις επιθέσεις για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν κατάφεραν να φτάσουν σε γκολ, παρά τις αξιόλογες προσπάθειες από Κολοβό (1′), Σενγκέλια (10′) και Μάρτενσον (15′), ενώ ο Παπαδόπουλος γλίτωσε την ομάδα του από σίγουρο γκολ με τάκλιν στον Σενγκέλια που ήταν προ κενής εστίας.

Η Λαμία, αφού απορρόφησε όλη την πίεση των πρώτων λεπτών, ισορρόπησε το παιχνίδι και με τους Βέργο – Μεντίνα άρχισε ν’ απειλεί. Στο 20′ ο πρώην παίκτης του Παναιτωλικού είχε σημαντική ευκαιρία, ενώ ο Ανέστης μπλόκαρε την προσπάθεια του Μαρτίνες δύο λεπτά μετά.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός είχε τον έλεγχο της μπάλας στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά με εξαίρεση ένα σουτ του Καρέλη δεν απείλησε ιδιαίτερα. Οι παίκτες του Αναστασίου έφτασαν στο γκολ με τον Λιάβα (55′). Με όμορφη συνεργασία από Χουάνπι και Καρέλη, ο Λιάβας βρέθηκε εντός περιοχής, πλάσαρε και η μπάλα αφού κόντραρε κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Η Λαμία θορυβήθηκε και πήρε άμεσα τον έλεγχο του αγώνα ανεβάζοντας τις γραμμές της. Απάντησε αρχικά με τον Μεντίνα (66′) και 97 δευτερόλεπτα μετά πέτυχε το 1-2 ο Μαρτίνεθ. Ο Παναιτωλικός κατέρρευσε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και δεν ανέκτησε ποτέ ψυχολογία, για να έρθει το 1-3 στα τελευταία λεπτά του αγώνα, πάλι με τον Μαρτίνεθ.

Παναιτωλικός: Ανέστης, Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης, Λιάβας, Χουάνπι (75′ Μπουζούκης), Ντουάρτε (84′ Βοΐλης), Μάρτενσον, Κολοβός (75′ Μόρσεϊ), Σενγκέλια (68′ Ντίαζ), Καρέλης (83′ Ζοάο Πέδρο).
Λαμία: Γκαραβέλης, Τζανετόπουλος, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Αμπάντα, Μαρτίνεθ, Ασκόφσκι (46′ Καραμάνος), Τζανδάρης (58′ Σλίβκα) Μεντίνα (71′ Τσούκαλος), Νούνιες (71′ Μπεχαράνο), Βέργος (79′ Στάνκο).