Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ισόπαλος στην Κρήτη ο Παναιτωλικός

Και τώρα… μπαράζ

Με ισοπαλία στην Κρήτη απέναντι στον ΟΦΗ (2-2) έκλεισε τις υποχρεώσεις του για τη διαδικασία των play outs ο Παναιτωλικός, το Σάββατο 15 Μαΐου. Οι Κρητικοί, όπως και οι Αγρινιώτες, ήταν αδιάφοροι βαθμολογικά για το παιχνίδι, κάτι που οδήγησε σ’ ένα χαλαρό παιχνίδι με 4 γκολ! Σαρδινέρο και Στάρτζεον πέτυχαν τα γκολ του ΟΦΗ, Βέργος και Ταχάρ για τον Τίτορμο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ορεξάτοι, παίζοντας κυρίως από τα αριστερά. Απείλησαν αρχικά με το Νέιρα (8′) και στο 16ο λεπτό έφτασαν στο πρώτο γκολ. Ο Βούρος βρήκε τον Κοροβέση, εκείνος με τη μία έκανε τη σέντρα για τον Σαρδινέρο που πλάσαρε στο δεύτερο δοκάρι, ο Κνετ δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας κι έγινε το 1-0. Τα «καναρίνια» πήραν μέτρα στο γήπεδο και είχαν καλή στιγμή με τον Μπαρμπόσα στο 28′, όμως μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι δραματικά.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός ανέβασε την απόδοσή του, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που «φλέρταραν» με το 2-0. Ο Μεγιάδο στο 55′ πήρε τις κόντρες, βγήκε απέναντι στον Κνετ, αλλά ο Αυστριακός είπε «όχι». Ένα τέταρτο μετά, ο Βέργος ισοφάρισε σε 1-1, έπειτα από σέντρα του Ντίας. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Στάρτζεον στο 79′. Οι παίκτες του Δέλλα, όμως, συνέχισαν να πιστεύουν στο θετικό αποτέλεσμα και ισοφάρισαν για δεύτερη φορά. Ο Ταχάρ στο 81′ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Κρητικών και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Βούρος (75′ Ουές), Μαρινάκης, Διαμαντής (46′ Σελίμοβιτς), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ, Νέιρα (65′ Μπαλογιάννης), Μεγιάδο, Γιάννου (46′ Καστάνιος), Σαρδινέρο (63′ Στάρτζεον).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Καρασαλίδης, Μαλής, Εντινγκά, Ντουάρτε, Αρσούρα (61′ Βέργος), Ντάλσιο, Ταχάρ, Ντίας, Ματσόλα (61′ Μεντόσα), Μπαρμπόσα (88′ Καρέλης).