Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ισοπαλία με ΟΦΗ στο Αγρίνιο – Είχε ευκαιρίες να κερδίσει ο Παναιτωλικός

Αρκετές ευκαιρίες σπατάλησε στο δεύτερο μέρος ο Τίτορμος

Αγχωμένος εμφανίστηκε ο Παναιτωλικός στον αγώνα με τον ΟΦΗ στο Αγρίνιο, το απόγευμα της Τετάρτης (27/9). Οι Αγρινιώτες ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, αφού προηγήθηκαν με τον Μαλή (10′), αλλά ισοφαρίστηκαν γρήγορα. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τίτορμος σπατάλησε πολλές ευκαιρίες και δεν κατάφερε να φτάσει σε δεύτερο τέρμα, ώστε να πάρει το πρώτο του τρίποντο. Ο Φελίπε το γκολ των φιλοξενούμενων, που είχαν και δοκάρι με τον Μπάκιτς.

Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι ανάμεσα σε Παναιτωλικό και ΟΦΗ. Οι γηπεδούχοι, όμως, ευτύχησαν να προηγηθούν στο 10ο λεπτό, από στημένη φάση. Ο Χουάνπι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πέδρο πήρε την κεφαλιά και ο Μαλής στο δεύτερο δοκάρι έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο ΟΦΗ αντέδρασε και βγήκε ψηλά απειλώντας την εστία του Καπίνο. Η πίεσή του απέφερε καρπούς στο 21′. Ο Φελίπε βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή και πλάσαρε διαγώνια για το 1-1. Οι Κρητικοί πίεζαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου για ένα δεύτερο γκολ, είχαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν τις αξιοποίησαν σωστά.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ συνέχισε να είναι πιεστικός κι έφτασε κοντά στο 1-2 με τον Μπάκιτς, ο οποίος έφυγε από τους αντιπάλους του και με δυνατό σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Καπίνο, ενώ ένα σουτ του Φελίπε έφυγε άουτ. Ο Βραζιλιάνος είχε σπουδαία ευκαιρία και στο 50′, αλλά την κεφαλιά του απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καπίνο. Ο Σούρερ έκανε τρεις απανωτές αλλαγές και άλλαξε την εικόνα της ομάδας του. Ο Σενγκέλια πήρε πολλές πρωτοβουλίες και δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις. Τόσο ο Πέδρο (63′ και 68′), όμως, όσο και ο Μπαλντασάρα (71′) έχασαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Η μεγαλύτερη φάση χάθηκε απ’ τον Ντουάρτε στο 79′. Ο Πέδρο έδωσε όμορφα για τον Σενγκέλια, ο οποίος έβγαλε τον Ντουάρτε μόνο του σε τετ α τετ, αλλά ο Μπάουμαν απέκρουσε. Ο κίπερ του ΟΦΗ απέκρουσε και όμορφο σουτ του Σενγκέλια λίγο μετά, ενώ στην επαναφορά ο Πέδρο έστειλε τη μπάλα άουτ, για να μείνει μέχρι τέλους το 1-1.

Παναιτωλικός (Σούρερ): Καπίνο, Μαυρίας (58΄Λιάβας), Μαλής, Ντουάρτε Μπρ., Τορεχόν, Πέρες, Μπαλντασάρα, Χουάνπι (52΄Ξενιτίδης), Βοΐλης (52΄Σενγκέλια), Ντίας (52΄Ντουάρτε Φρ.), Πέδρο (88΄Καρέλης).
ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λάρσον, Πασαλίδης (69΄Λαμπρόπουλος), Γκαγέγκος (69΄Μοσκέρα), Βούρος, Καρώ, Θοράρινσον (69΄Αμπάντα), Φελίπε (84΄Τοράλ), Μεγιάδο, Γκλάζερ (78΄Νέιρα), Μπάκιτς.