Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Έχασε… στις βολές ο ΑΟ Αγρινίου από τον Πολύγυρο

Την ήττα γνώρισε στη Χαλκιδική ο ΑΟ Αγρινίου από τον Πολύγυρο, χάνοντας το παιχνίδι ουσιαστικά λόγω… βολών. Οι Αγρινιώτες έχασαν 23 (!) ελεύθερες βολές (19/42) και παρότι ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τα μέσα περίπου του τρίτου δεκαλέπτου, ηττήθηκαν με 80-73.

Οι παίκτες του Μυριούνη έβγαλαν για ακόμη μία φορά τον χαρακτήρα της ομάδας που κυνηγάει το κάθε παιχνίδι και μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο πολύ δυνατά, παίρνοντας και προβάδισμα 3 πόντων. Μάλιστα, στην δεύτερη περίοδο ο ΑΟΑ μπήκε ακόμη πιο δυνατά και έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους, πριν οι γηπεδούχοι μειώσουν στον πόντο, για το 35-36 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Πολύγυρος μπήκε πιο καλά μετά τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και άρχισε σιγά σιγά να βρίσκει καλύτερα πατήματα από τους παίκτες του ΑΟ Αγρινίου, οι οποίοι είχαν φτάσει τη διαφορά στους 5 πόντους (47-52). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έγειραν την πλάστιγγα με το μέρος τους, βλέποντας και τους Αγρινιώτες να χάνουν σχεδόν όλες τις ελεύθερες βολές, για το τελικό 80-73.

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ – ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 80-73
Δεκαλεπτα: 15-18, 35-36, 61-57, 80-73.
Διαιτητές: Πακίτσας, Ξέρας
Πολύγυρος (Πέγιας): Πιπιλιάρης 26, Τσιμπής 8(1), Τσιούντος 8(1), Παπσαραφιανός 11(2), Λαζαρίδης, Μυλωνάς, Βούλγαρης, Ζεϊμπέκης 1, Χρηστίδης 3, Νουκάρης 10(2), Κοτζαγιάννης 13, Χαριστός.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Κυρίλης, Μπερερής 18, Τσιρώνης 10, Παραπούρας 16(3), Ναούμης 9(2), Μπαρούχας 14(2), Σκαρλάτος, Κλασίδης, Μήτσου 1, Γεωργούλας 5(1), Αναστασάκης, Πουρνάρας.