Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Έχασε την συγκέντρωσή του, έχασε και το παιχνίδι…

Η έλλειψη συγκέντρωσης στοίχισε ακριβά στα “καναρίνια” που ηττήθηκαν με 4-1 από τον Ολυμπιακό

Βαριά ήττα με 4-1 από τον Ολυμπιακό γνώρισε το βράδυ του Σαββάτου (9/12) ο Παναιτωλικός στην έδρα του, πραγματοποιώντας μία παθιασμένη εμφάνιση, αλλά χάνοντας την συγκέντρωσή του σε κρίσιμα σημεία του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Αγρινιώτες πλήρωσαν ακριβά τα λάθη τους στην επανάληψη και γνώρισαν την ήττα από τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι δυσκολεύτηκαν περισσότερο απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Φουριόζος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς φουριόζος και πέτυχε γκολ πολύ γρήγορα. Μόλις στο 6ο λεπτό, Ταχτσίδης, Μάριν και Φορτούνης συνδυάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα τον Κυριακίδη για το 0-1. Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε σταδιακά το παιχνίδι και προσπαθούσε να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλη εστία με τους Μάζουρεκ, Ρόσα και Ντίας να βγάζουν πολύ ενέργεια στο παιχνίδι.

Αντέδρασε ο Παναιτωλικός

Στο 23ο λεπτό ήρθε η πρώτη ευκαιρία του Παναιτωλικού να ισοφαρίσει. Ο Μοράρ βρέθηκε απέναντι από τον Προτό, αλλά ο έμπειρος πορτιέρο απέκρουσε. Κάτι που δεν έγινε λίγα λεπτά μετά. Ο Ρόσα έκανε την σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Ένγκελς και κατέληξε στα δίχτυα του Προτό. Ο Παναιτωλικός πήρε θάρρος και κυνήγησε με πάθος στη συνέχεια, αλλά λίγο έλειψε να βρεθεί πίσω στο σκορ στο 36ο και στο 37ο λεπτό με τον Μάριν να μην εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν.

Έλλειψη συγκέντρωσης και… θρίαμβος για τον Πρωταθλητή

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός έδωσε μέτρα στον αντίπαλό του, ο οποίος όμως δεν μπορούσε να απειλήσει. Στο 62′ όμως ο Ανσαριφάρντ με ατομική ενέργεια πέρασε τον Μόρα και έστρωσε στον επερχόμενο Φορτούνη, ο οποίος -με εξουδετερωμένο τον Κυριακίδη- έκανε το 1-2. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μόρας έκανε τραγικό λάθος και έδωσε αδύναμη πάσα προς τον Κυριακίδη, ο Ανσαριφάρντ κυνήγησε τη φάση, πέρασε τον Έλληνα τερματοφύλακα και πέτυχε το γκολ σε κενή εστία για το 1-3.

Το ματς έχασε ρυθμό κάπου εκεί, με τον Ολυμπιακό να κάνει διαχείριση και τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να μειώσει, για να ξαναμπεί στον αγώνα. Στο 80΄, σε φάση διαρκείας, ο Ρόσα δεν κατάφερε να σκοράρει αφού το πλασέ του βρήκε το δοκάρι, ενώ στο 84΄ το σουτ του Ρότσα έφυγε άουτ.

Σα να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους ήρθε και το γκολ του Τζούρτζεβιτς στο τέλος, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού μέσα στο Αγρίνιο και να προβληματίσει ακόμη περισσότερο την ομάδα του Μάκη Χάβου, η οποία δεν μπορεί να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μαρινάκης (67′ Κλέσιο), Ρότσα, Μιχάι, Μόρας, Μάρκος Πάουλο, Τσοκάνης, Ντίας, Ρόζα (81′ Γιαννιώτης), Μαζουρέκ, Μοράρ (74′ Μαρκόβσκι).
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Ένχελς, Σισέ, Κούτρης (λ.τ. 69′ Φιγκέιρας), Ρομαό, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Πάρντο (46′ Οτζίτζα Οφόε), Μάριν, Ανσαριφάρντ (77′ Τζούρτζεβιτς).
Γκολ: 27′ αυτ. Ένχελς / 6′ & 62′ Φορτούνης, 66′ Ανσαριφάρντ, 90+1′ Τζούρτζεβιτς
Κάρτες: 40′ Χόρχε Ντίας, 83′ Τσέναμο / 35′ Σισέ, 40′ Φορτούνης, 52′ Ταχτσίδης