Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Εύκολη νίκη για τον ΑΟ Αγρινίου στο κλειστό του ΔΑΚ

Ακόμη μία νίκη πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου, που επικράτησε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, το Σάββατο (29/4) με 85-68 του Κ.Σ. Γέφυρας, για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας. Η νίκη αυτή ήταν η 16η στο πρωτάθλημα και διατηρεί τον ΑΟΑ στην 4η θέση της βαθμολογίας με 43 βαθμούς.

Το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν λίγο μετά το 4ο λεπτό με 13-0 και στο 7ο με 24-4! Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στους 12 πόντους, ενώ στο 17ο λεπτό μείωσαν σε 32-28. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά έπεσε στους 9 πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 42-33. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφιο αριθμό, ενώ λίγο πριν το τέλος ανέβηκε στους 21 για να φτάσουμε στο τελικό 85-68.

Δεκάλεπτα: 26 – 14, 42 – 33, 71 – 56, 85 – 68.
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης – Καρπάνος.
Α.Ο. Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Μπερερής 15, Σταμούλης 2, Πουρνάρας, Μπαρούχας 12(2), Τάσσος 21, Γκρέκας 8(2), Μήτσου 11(2), Μολώνης 2, Μακρής 2, Τασόπουλος 12(2).
Κ.Σ. Γέφυρας (Γιώργος Τουλούμης): Κρομμύδας 13(1), Δανάκης 4, Βάσκος, Κολοκοτρώνης 7(1), Ευσταθιάδης, Καζαμίας 6, Μυλωνίδης 22(1), Γεράκης, Ιατρίδης 2, Ταραμάς 5(1), Μπίσκας 9, Καρούζος.