Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Έσπασε το αήττητο του Αστακού ο ΑΟ Αγρινίου!

Το Αγρίνιο έκανε αυτό που φαινόταν αδύνατο σε όλη τη φετινή χρονιά και επικράτησε με 75-73 στην παράταση επί του Αιόλου Αστακού, σπάζοντας έτσι το αήττητό του, ύστερα από 25 συνεχόμενες νίκες σε ισάριθμα ματς!

Οι παίκτες του Μυριούνη κατάφεραν να κρατήσουν το παιχνίδι στο ρυθμό που ήθελαν στο κατάμεστο από κόσμο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου το απόγευμα της Κυριακής (24/4) και επικράτησαν τελικά στην παράταση με 75-73, δίνοντας ένα τέλος στην αήττητη κι εξαιρετική πορεία του Αστακού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ψυχωμένοι κόντρα στον Αίολο και δεν φοβήθηκαν την ιαχή του αήττητου σερί των φιλοξενούμενων. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες κυμάνθηκαν σε χαμηλά επίπεδα ευστοχίας, στυλ παιχνιδιού που βέβαια βόλεψε τους Αγρινιώτες, που έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 17-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΟΑ ήταν εξαιρετικός και με επιμέρους σκορ 18-7 έφτασε στο +13 με τη λήξη του ημιχρόνου, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους περιφερειακούς του παίκτες.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο τη διαφορά (47-43) έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Κακλαμάνο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΟΑ προσπαθούσε “με νύχια και με δόντια” να φτάσει στη νίκη με το σκορ να έχει συνεχείς εναλλαγές και τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ. Τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου κι ενώ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάρουν το παιχνίδι, αλλά μία λάθος επιθετική επιλογή του Σωκράτη Ναούμη οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, με πρωταγωνιστή τον Γεωργούλα, ο ΑΟ Αγρινίου έφτασε σε μία νίκη ορόσημο για τη φετινή του πορεία στη Β Εθνική, σπάζοντας το σερί του Αιόλου Αστακού. Το τελικό 75-73 βρήκε τους παίκτες να πανηγυρίζουν μαζί με τον κόσμο που γέμισε για ακόμη μία εβδομάδα το κλειστό του ΔΑΚ.

Ο Γεωργούλας ήταν συγκλονιστικός για τον ΑΟ Αγρινίου, ενώ ο Κακλαμάνος και ο Μπρόζος ήταν οι δύο βασικοί πονοκέφαλοι για την άμυνα της ομάδας του Μυριούνη.

Δεκάλεπτα: 17-15, 35-22, 47-43, 62-62. Παράταση: 75-73.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Κυριλής, Μπερερής 12, Παραπούρας 7(1), Ναούμης 13(3), Μπαρούχας 7, Σκαρλάτος, Μήτσου 9(1), Γεωργούλας 23(3), Αναστασάκης 4, Πουρνάρας.
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 14(1), Μπεκατώρος, Παππάς 9(2), Θανόπουλος 1, Κακλαμάνος 16(2), Κιτσούλης 11, Καλατζής, Χαρισμίδης 1, Λυμπάρης 12, Μακρής 2, Κατσαρές 7.