Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Εμφανή τα προβλήματα του Παναιτωλικού, ηττήθηκε και από τον Παναθηναϊκό

Ο Παναιτωλικός… «υποχρέωσε» τον Παναθηναϊκό στην πιο εύκολη φετινή του νίκη!

Μπορεί να σκόραρε το 4ο γκολ του στο πρωτάθλημα (τρίτο με πέναλτι), ωστόσο ο Παναιτωλικός δε μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να κοντράρει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έφτασε στην πιο εύκολη φετινή του νίκη! Ο Τίτορμος παρουσιάστηκε γι’ ακόμη μία φορά φέτος πολύ κατώτερος των περιστάσεων κι έδειξε ότι αντιμετωπίζει σοβαρά αγωνιστικά προβλήματα. Ο Μακέντα άνοιξε το σκορ για το «τριφύλλι» και με αυτογκόλ ο Λιάβας «τελείωσε» το ματς από το ημίχρονο! Ο Μεντόσα μείωσε στο 94′ με πέναλτι. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, πέτυχαν ακόμη 3 γκολ που σωστά ακυρώθηκαν μέσω VAR.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο και άρχισαν να πιέζουν από νωρίς για ένα γρήγορο γκολ. Η αδυναμία του Παναιτωλικού να διατηρήσει τη μπάλα στην κατοχή του χωρίς λάθη έφερε το πρώτο γκολ του Μακέντα. Στο 19′, από ωραία χαμηλή μπαλιά του Σάντσες, ο Μακέντα σκόραρε για το 1-0. Λίγο νωρίτερα, ο Αϊτόρ είχε σκοράρει, αλλά ο VAR ακύρωσε ως οφσάιντ του τέρμα του. Χωρίς να ιδρώσουν ιδιαίτερα, οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο. Από γύρισμα του Ζαγαρίτη, ο Λιάβας πέτυχε με προβολή το αυτογκόλ για το 2-0 του Παναθηναϊκού.

Οι παίκτες του Δέλλα δε μπορούσαν να δημιουργήσουν, ούτε να κρατήσουν μπάλα, αλλάζοντας πάσες κυρίως πίσω από το κέντρο, με εξαίρεση τη φάση του Αζάντι λίγο πριν το δεκάλεπτο, η κεφαλιά του Ιρανού όμως έφυγε πολύ άουτ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν και για τρίτο τέρμα, αλλά σωστά ο VAR ακύρωσε τα δύο τέρματα που πέτυχαν. Ο Παναιτωλικός από την πλευρά του δε μπορούσε να μείνει ψηλά, κέρδισε όμως πέναλτι στις καθυστερήσεις για χέρι που έκανε ο Σάντσες στην περιοχή. Ο Μεντόσα ανέλαβε την εκτέλεση κι έγραψε το τελικό 2-1.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Μαουρίσιο (83′ Σερπέζης), Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες (83′ Μπουζούκης), Αϊτόρ (78′ Μολό), Καρλίτος (67′ Αγιούμπ), Μακέντα (78′ Καμπετσής).

Παναιτωλικός: Κνετ, Τζανακάκης, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας, Ντάλσιο, Ντίας, Τσιγγάρας, Γιάκολις (60′ Ντουάρτε), Μάζουρεκ (60′ Τάχαρ), Αριγίμπι (70′ Μεντόσα), Αζάντι (46′ Βέργος).